Finančníci na celém světě milují zkratky, protože jejich používání vzbuzuje dojem, že jste „cool“. Je to jako s každým jiným žargonem, utrousíte-li ve správný moment správné slovíčko, část vašich posluchačů zbystří, protože si uvědomí, že jste na stejné vlně, a spiklenecky na vás budou pomrkávat. Jednou z těchto zkratech je i LBO, „leveraged buyout“ nebo-li nákup (zejména) firmy za půjčené peníze.

Pohybuji se ve finančním světě bezmála patnáct let, k tomu je třeba přidat dalších pět let studia ekonomie. Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy nás na univerzitě začali seznamovat s myšlenkou, že cizí peníze jsou lepší než vlastní. Intuitivně jsem se bránil, vstupoval jsem na fakultu s poměrně logickou myšlenkou, že je lepší nic nedlužit než naopak. S tou však byla ekonomická teorie v rozporu. Protřelí profesoři i "hejsci" doktorandi přicházeli, aby nám prozradili velké tajemství.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Transakce Leveraged buyout způsobují ekonomikám více škody než užitku.
  • Damoklův meč splátek investora nutí vymačkávat firmu jako citrón.
  • Kupovat firmy za vypůjčené peníze by se mělo zakázat, tvrdí ekonom Jiří Rakovský

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru