V české katolické církvi se rozhořel zásadní spor. Kardinál Dominik Duka napsal předsedům všech stran, které se dostaly do sněmovny, dopis, v němž jim gratuluje k volebnímu úspěchu. S pochvalnými slovy na svoji adresu se na Facebooku pochlubil Tomio Okamura. "Jsem přesvědčen že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat," napsal mu primas český. Naproti tomu plzeňský biskup Tomáš Holub to vidí přesně opačně: "Okamura jen vytváří ve společnosti strach. Je to extremista. Jeho strana nepodporuje demokratické vládnutí."

Spor má vícero rovin. Jednak je odrazem prohlubujícího se vnitřního rozdělení katolické církve, kde na jedné straně stojí konzervativci zaujímající obranný postoj vůči změnám, jež přináší současný svět. A na straně druhé zastánci papeže Františka, vyznávající otevřenost, pomoc, solidaritu. Je tady ale i čistě lokální česká politická rovina. Už před volbami část českých katolických intelektuálů v časopise RC monitor tvrdila, že právě Okamura je se svou protiislámskou, protimigrační rétorikou skutečným reprezentantem křesťanských hodnot, a že by tedy křesťané měli volit spíš SPD než KDU-ČSL. A kardinál Duka proti tomu neřekl ani slovo. Nebylo to bez efektu: ztrátu KDU je možné přičíst i přechodu části jejích voličů k okamurovcům. V KDU se budou muset nějak vyrovnat s unikátní situací, že kardinál fakticky pracuje proti nim.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru