Nad státní televizí a důležitými budovami v hlavním městě Zimbabwe Harare ve středu převzali kontrolu vojáci. Chýlí se tak ke konci téměř čtyřicetiletá éra vlády diktátora Roberta Mugabeho.

Vojenský puč je součástí boje o nástupnictví po 93letém nemocném prezidentovi. Jde o to, zda zemi "zdědí" jeho manželka Grace Mugabeová, nebo nedávno sesazený viceprezident Emmerson Mnangagwa, podporovaný armádou.

Mezi lidmi v Zimbabwe je ale Mugabe stále populární, a tak bude záležet na tom, jak se sám k věci postaví. Ve středu údajně skončil v domácím vězení, i když vojáci veřejnost ubezpečovali, že jim jde jen o odstranění "zločinců" z okolí prezidenta a že rozhodně neprovádějí státní převrat.

Vládce a jeho země

Jihoafrické Zimbabwe, které bylo původně britskou kolonií Jižní Rhodesie, řídí Robert Mugabe od získání nezávislosti v roce 1980. Jde o jeden z nejchudších států světa, nezaměstnanost se pohybuje kolem 90 procent. Prezidenta Mugabeho obviňuje Západ z porušování lidských práv, opozice mu zase vyčítá ekonomické zruinování někdejší obilnice Afriky. Začátkem listopadu odvolal viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, údajně proto, aby uvolnil cestu k nástupnictví pro manželku Grace.

37 let

je Mugabe u moci, nejprve vládl jako premiér, pak jako prezident. Začínal jako bojovník proti kolonialismu a údajný demokrat, nyní umírá jako diktátor. Třiadevadesátiletý muž je nejstarší hlavou státu na světě.

Zmiňovanými zločinci se rozumí Mugabeho mladí spolupracovníci známí jako G40, tedy generace čtyřicátníků. Vede je jeho žena Grace, která si podle luxusní značky Gucci vysloužila přezdívku "Gucci Grace". S oblibou její oblečení a doplňky nakupuje, podle kritiků k tomu využívá státní fondy stejně jako ostatní lidé z okolí prezidenta.

Grace Mugabeové je 52 let a minulý týden naznačila, že by se chtěla po svém muži stát prezidentkou. "Říkají, že chci být prezidentkou. Proč ne?" prohlásila.

Její rostoucí moc ale znepokojila staré Mugabeho spolubojovníky včetně vojáků, kteří varovali, že nebudou váhat zasáhnout, aby "ochránili revoluci". Současný puč je tak bojem uvnitř zimbabwské vládnoucí strany Zanu-PF, mezi mladými a starými, kteří se v 70. letech účastnili boje o nezávislost. Všichni se přitom snaží schovat za stárnoucího prezidenta.

Mugabe, který je nejstarší hlavou státu na světě, je v zemi i v celé Africe stále považován za hrdinu protikoloniálního boje. Původní profesí učitel získal několik univerzitních diplomů, dlouhá léta bojoval proti britské nadvládě a později nadvládě bílé menšiny v zemi.

V roce 1980 v prvních svobodných volbách s účastí povstalců vyhrál a stal se premiérem. Hovořil tehdy o tom, že je zapálený pro demokracii, nechce rasový stát a netouží vyhnat bílé farmáře.

Několik let byl pak vzorem afrického bojovníka proti kolonialismu a demokrata, který ochraňuje i bílou menšinu. Stranou pozornosti ale zůstal jeho krvavý zásah proti konkurenci. Brigádu svých bojovníků vycvičenou v Severní Koreji poslal potlačit protesty další z organizací původně bojující proti britské nadvládě. Výsledkem bylo zhruba 10 až 20 tisíc mrtvých. Pak Mugabe změnil taktiku, sloučil svoji stranu se stranou svých protivníků a společně začali směřovat k autoritativní vládě.

V roce 1987 se Mugabe stal prezidentem, post od té doby obhajoval ve většinou zmanipulovaných volbách. Na konci 90. let se obrátil proti bílým osadníkům a nechal své příznivce zabírat jejich farmy. Sám se prohlašoval bojovníkem proti rasismu, kolonialismu a neokolonialismu a neváhal se přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Výsledkem jeho vlády byl hospodářský rozvrat země, inflace a snaha o regulaci cen, která vedla k dalším problémům. Mezi lety 2000 a 2008 se zimbabwská ekonomika zmenšila o třetinu, vzrostla nezaměstnanost a miliony lidí emigrovaly do sousední Jižní Afriky.

Mugabeho pozici to oslabilo, ale díky politickému manévrování opět přežil. V roce 2008 dosáhl dohody o sdílení moci se svým oponentem Morganem Tsvangiraiem, který ho porazil ve volbách. Další volby v roce 2013 už ale Mugabe zmanipuloval tak, aby znovu jednoznačně vyhrál.

Nyní se v zemi hraje o jeho nástupnictví. Velká Británie a další země vyzývají k uklidnění situace a jihoafrický prezident Jacob Zuma posílá do Zimbabwe své zástupce jednat s Mugabem i s armádou. Do Zimbabwe se chce údajně vrátit z exilu sesazený Mnangagwa, který podle agentury Reuters plánuje návrat bílých farmářů a ekonomické reformy.

jarvis_5a0c8ce6498e089689dec3f2.jpeg
Konec diktátora: Vojáci v Zimbabwe převzali kontrolu nad televizí a důležitými budovami v zemi. Prezidenta drží v domácím vězení.
Foto: ČTK/AP
jarvis_5a0c8ce6498e089689dec3f7.jpeg
Konec diktátora: Vojáci v Zimbabwe převzali kontrolu nad televizí a důležitými budovami v zemi. Prezidenta drží v domácím vězení.
Foto: ČTK/AP