Možná budu označen jako zrádce demokracie a svobody, ale pokračující slepoty elit v otázce povolební situace se obávám víc. Před volbami hodně lidí suverénně předvídalo, že Babiš půjde do vlády s komunisty. Když začal posilovat Okamura, byl v odhadech do vládní bramboračky ihned přidán jako její samozřejmá součást. Volby skončily a všechny postihla panika, že se to vše naplňuje. Když Babiš dokola opakoval, že s komunisty ani Okamurou vládu sestavit nechce, že radši sestaví menšinový kabinet, politici, komentátoři i politologové se předháněli ve varováních, jak je vláda bez důvěry neústavní. Opakovaně se tak panikou reaguje na vybájené ohrožení. I nezpochybnitelné autority ztrácejí úsudek a ve svých katastrofických scénářích opomíjejí variantu menšinové vlády s důvěrou sněmovny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zatím to nevypadá, že Babiš chce otočit kormidlo našeho postkomunistického korábu zpátky na východ.
  • Ale jeho permanentní ostrakizací jej mohou demokraté dotlačit do "Cameronovy pasti".
  • Výměnou za podporu své menšinové vlády slíbí extremistům vyhlášení referenda o členství v EU.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru