Nejsou zas tak vzdálené časy, kdy bylo levnější zaletět si pro dvě cédéčka s daty do New Yorku concordem než stejné stovky milionů bajtů stahovat po síti. V době, kdy bylo Česko(slovensko) s digitálním světem propojeno jedinou linkou s kapacitou měřenou v desítkách kilobitů za sekundu a kdy se i velké podniky připojovaly přes pomalé a velmi nespolehlivé telefonní linky, se tomu nikdo ani dvakrát nedivil.

Vždyť pouhé telefonování do zámoří bylo rozmařilostí, kterou si i ti dobře zabezpečení dvakrát rozmysleli, a hovory si pěkně stopovali. Nebylo divu, minuta hovoru tehdy vyšla na několikanásobek hodinové mzdy.

Snad nic se za čtvrtstoletí nezměnilo tak radikálně jako svět telekomunikací. Hlasové hovory do zahraničí dnes nikoho nezruinují a i data už konzumujeme ve velkém, kamkoliv se hneme. Ostatně za to privilegium platíme hned na několika frontách. A nejsou to malé peníze, i když nás Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrovna ujistil, že mobilní služby se nám drahé jen zdají.

Internet z usa, nebo nové auto?

Za internet z USA mohou Češi zaplatit jako za nové auto. Matky českých operátorů si přitom často účtují mnohem méně.

wi-fi, roaming, internet, mobil, připojení, wifi

Čtěte zde

Domácí regulace a antimonopolní dozor mají zjevně své limity. Letošek však přinesl přelom: zóna, kde můžeme volat a konzumovat data bez větších obav, se rozšířila ze 79 tisíc čtverečních kilometrů naší vlasti na víc než padesátinásobek – na celé území Evropské unie (plus Norsko a Island). I Češi tak konečně přestali při přejezdu hranic vypínat datové přenosy a mapy a další na datech závislé služby používají prostě tam, kde je potřebují.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se