Nejsou zas tak vzdálené časy, kdy bylo levnější zaletět si pro dvě cédéčka s daty do New Yorku concordem než stejné stovky milionů bajtů stahovat po síti. V době, kdy bylo Česko(slovensko) s digitálním světem propojeno jedinou linkou s kapacitou měřenou v desítkách kilobitů za sekundu a kdy se i velké podniky připojovaly přes pomalé a velmi nespolehlivé telefonní linky, se tomu nikdo ani dvakrát nedivil.

Vždyť pouhé telefonování do zámoří bylo rozmařilostí, kterou si i ti dobře zabezpečení dvakrát rozmysleli, a hovory si pěkně stopovali. Nebylo divu, minuta hovoru tehdy vyšla na několikanásobek hodinové mzdy.

Snad nic se za čtvrtstoletí nezměnilo tak radikálně jako svět telekomunikací. Hlasové hovory do zahraničí dnes nikoho nezruinují a i data už konzumujeme ve velkém, kamkoliv se hneme. Ostatně za to privilegium platíme hned na několika frontách. A nejsou to malé peníze, i když nás Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrovna ujistil, že mobilní služby se nám drahé jen zdají.

Internet z usa, nebo nové auto?

Za internet z USA mohou Češi zaplatit jako za nové auto. Matky českých operátorů si přitom často účtují mnohem méně.

wi-fi, roaming, internet, mobil, připojení, wifi

Čtěte zde

Domácí regulace a antimonopolní dozor mají zjevně své limity. Letošek však přinesl přelom: zóna, kde můžeme volat a konzumovat data bez větších obav, se rozšířila ze 79 tisíc čtverečních kilometrů naší vlasti na víc než padesátinásobek – na celé území Evropské unie (plus Norsko a Island). I Češi tak konečně přestali při přejezdu hranic vypínat datové přenosy a mapy a další na datech závislé služby používají prostě tam, kde je potřebují.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Data jsou krev moderní ekonomiky.
  • Když však jste zákazníkem českého operátora, stále je racionální být ve světě off-line. Pořád lepší než finančně vykrvácet.
  • Za "neevropská" data totiž klidně zaplatíte i statisíce.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru