V souvislosti s diskusí politiků a odborné veřejnosti na zavedení eura v Česku je potřeba upozornit na rizika celé akce. 

Pozitiva jsou jasná – zjednodušení transakcí a odstranění kurzového rizika pro zahraniční obchod. Proto podnikatelská sféra zavedení eura spíše podporuje. Rizika ale existují také a je třeba brát je do úvahy:

1) Zavedení eura je nevratný akt, po kterém nebude již cesty zpátky. Není to tedy akce typu zvýšení či snížení daní, která budoucí vláda může upravit jinak. Pokud by nějaký stát chtěl v budoucnosti vystoupit z eurozóny, není jak. Představme si, že by třeba Francie pod vedení Maria Le Penové ohlásila, že za měsíc vymění všechny eura za franky. Vzhledem k očekávanému poklesu franku vůči euru by došlo k okamžitému runu na bankomaty a také k převodu peněz (vkladů) do zahraničí. Země by okamžitě zkolabovala. Zavedení eura se tedy svou nevratností podobá trestu smrti. V minulosti vystupovaly z měnových unií jen silnější ekonomiky (například Česko z měnové unie se Slovenskem), takže by to teoreticky mohlo udělat například Německo, což je ale dnes nepředstavitelné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru