Kampaň upozorňující na sexuální obtěžování nabírá obrátky. Stále více žen zveřejňuje svá svědectví, v mnoha případech o událostech, které se staly před mnoha lety. Může podle vás tato kampaň pomoci změnit postoj vůči sexuálnímu obtěžování, který je v případě nemalé části společnosti značně shovívavý? Či přinese jen novodobý "hon na čarodějnice", který bude kvůli banálním či smyšleným obviněním ničit lidské životy?

Může kampaň #MeToo změnit společnost k lepšímu, či přináší víc škod než užitku?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
#MeToo je určitě dobrá věc, ale nic dalšího než, že budu poslouchat, co ženy říkají, k tomu nemám.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Zatím jsem si hloupě myslel, že je nad síly normální ženy nepodlehnout - okamžitě, upřímně a často i beznadějně – šarmu hollywoodského producenta.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Na jedné straně se o křivdách, ohrožení a násilí určitě má mluvit - a hlavně se jim má bránit, nedovolit je. Na druhé straně to vypadá - viděno hodně z dálky - jako hon na čarodejnice.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Pojem KAMPAŇ v sobě implicite nese zmar, něco jako "boj o zrno". Navíc v této souvislosti není pochyb, že nebude možné oddělit zrno od plec, kterých bude dost. Chtělo by to mnohem serióznější přístup s relevantními výsledky a seriózními východisky.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Vše,co existuje,nějaký smysl má. A třeba i kacířská otázka: Jak to,že často i pro tak malý "zisk" (letmý dotek, pár nevhodných slov) to těm mužům stojí za to? Nechybí i jim něco od žen,nejsou z domova vyhladovělí? Co opravdu potřebují muži a co ženy?
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Pořád čekáme na nějaký pořádně šťavnatý příklad z českého prostředí.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Kampaň jistě pomůže,pravda musí ven. Je zajímavé,jak nejvíce proti ní brojí ti,kdo se v jiných kontextech tak bijí za pravdu sdělovanou "jak zobák narostl" proti eufemismům politické korektnosti. Nebo chtějí pravdu jen,když je to urážlivá sprosťárna?
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Kampaň #MeToo otvírá diskusi, což není špatné, ale myslím, že velký význam nemá. Možná naštěstí, protože má tendenci házet do jednoho pytle závažné trestné činy (znásilnění) s běžnými situacemi, kdy pro ženu není nic snazšího než říct ne.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Sexuální násilí a obtěžování je mnohem rozšířenější, než většina z nás tuší. Jde o obrovský problém a #MeToo může pomoci jej řešit. Kampani však škodí časté směšování drobných přešlapů se závažnými a reputační lynče bez důkazů.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Téma, které mocní tisíce let aktivně potlačují, asi musí být nejprve vykřičeno na náměstích, než se podaří najít rozumné hranice mezi extrémy. #MeToo je jen nezbytný první krok.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Snaha chovat se slušně a odvaha postavit se bezpráví se nepěstuje kampaněmi. Medializace může pomoci, aby ti, kteří se stali obětí neslušného, manipulativního, neřku-li kriminálního chování věděli, kde a jak najít oporu a podporu. Pokud možno hned.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Samotná myšlenka je dobrá, ale všechno je otázka míry. Nechtěl bych, aby se z toho nakonec stal nějaký hon na čarodějnice, ale pokud tato kampaň pomůže otevřít debatu o problému sexuálního obtěžování, tak je to jen dobře.
František Fuka
František Fuka
publicista
Kampaň #MeToo způsobí především to, že se bude dělat více vtipů na motivy sexuálního obtěžování. Což je dobře.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Od počátku tvrdím, že mediální masáž postiženým a společnosti nepomůže. S oběťmi incidentů se podle mojí zkušenosti hovoří ve zpovědním režimu. S ohledem na soukromí. Viníci mají být řádně souzeni a trestáni. Vykřičet jejich jména? Soud ze starověku.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru