Právě před rokem, 1. prosince 2016, museli podnikatelé v ubytovacích a stravovacích službách začít používat registrační pokladny s on-line připojením. O tři měsíce později se tato povinnost začala vztahovat i na obchodníky, další profese povinná elektronická evidence tržeb čeká příští rok. Krok, který prosadil tehdejší ministr financí Andrej Babiš, má od začátku celou řadu kritiků jak mezi politiky, tak zejména mezi těmi, jichž se zavedení EET týká. Podle nich je zbytečně zatěžuje, řadu malých živností prý přivede k zániku. Babiš naopak tvrdí, že se díky ní vybere více na daních.

Má EET smysl, či jen zbytečně znepříjemňuje život živnostníkům?

Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Je to k nevíře, ale jsou země, ve kterých občané platí daně dobrovolně a rádi, protože vědí, co tím financují a vědí, že jako voliči mohou ovlivnit, jak se daněmi nakládá. V této zemi podvodníků a zlodějů je bohužel třeba lidi nutit platit daně.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Je to jako se všemi novými věcmi - většina "to" nechce. Co EET dlouhodobě přinese daním, to se uvidí. Ale že to pomohlo digitalizaci a "internetizaci" Česka, je evidentní. A technologicky v tomto je budoucnost. EET nás posouvá dopředu. Takže OK.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Přiznám se, že o tom nic nevím, což je dáno tím, že se (zatím) prakticky s touto problematikou nesetkávám a v teoretické rovině je to vzdálené mým zájmům.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
EET přinesla sváry, nedobrou atmosféru ve společnosti a buzeraci lidí, kteří se živili sami a nečekali s nataženou dlaní na podpory od státu. Teď možná začnou přemýšlet, proč by i oni nemohli zneužívat dávky, dotace a další veřejné peníze.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Seriózní výsledky jsem nikde nečetla, takže to znám jen z ústních hovorů nespokojených prodejců.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Sám bych uvedený problém řešil jinak, ale EET se ukázalo být překvapivě efektivní politicky. A navíc je to po dlouhé době asi fungující systém.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Chybí mi jakákoliv věcná analýza, zda EET přinesla nějaké daně navíc a zda naopak velkým zatížením vedla k likvidaci menších podnikatelů a provozoven. Obecně vzato takováto opatření nemám rád, protože činí z občanů "přinejmenším sprosté podezřelé".
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Typická práce pana Babiše. Vlastně PR projekt, který nebyl konzultovaný. Jako nová vláda, která se nám bude zcela jistě líbit. Honit stánkaře? To nebyla trefa. Jinak by se o dohledu nad výběrem daně dalo mluvit. Proč ne? Ale ta loterie?! Nechápu!
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Myšlenka EET je v podstatě správná, jakož i důvod pro její zavedení (minimalizovat daňový únik). Výsledky a zhodnocení implementace potřebuje ještě pořádnou analýzu, k té však sotva dospějeme v atmosféře dnešních dnů.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Korektní analýza dopadů asi neexistuje. EET -technologický a daňový projekt- byl silně zpolitizován a odborná diskuse a oponentura nebyla. Elektronizace části daňové agendy je dobrá cesta, ale zatížení zejména malých živnostníků, naopak zcela špatná.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
EET bylo navzdory pravidlům dobrého vládnutí zavedeno bez předběžné analýzy dopadů na dotčené subjekty. Podobná analýza dopadů nebyla provedena ani ex-post. Takže opět vedeme diskuse spíše o osobních dojmech než o informacemi podložených faktech.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru