Česko bude mít menšinovou vládu hnutí ANO, která ve sněmovně podle dosavadních vyjádření ostatních politických stran nezíská podporu. I tak se ale už v dolní komoře rýsuje "hlasovací koalice" Babišova hnutí a dvou extremistických stran - komunistů a okamurovců. Měly se tradiční demokratické strany alespoň pokusit s Babišem dohodnout na většinové vládě, a zkusit tak udržet extremisty mimo hru? Nebo podobná dohoda nebyla možná?

Odpovědi osobností na otázku

Pokud by ODS vstoupila do vlády s ANO, zradila by voliče. Podle některých názorů někdejší opoziční smlouvou začal určitý marasmus české politiky. Třeba teď skončí - a nejen proto, že politická situace už snad ani nemůže být horší.
Markéta Hejkalová Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano, měly. Jednotlivé strany dostaly podporu voličů proto, aby vláda vznikla, ne proto, aby nevznikla. Občas si vzít příklad z Němců a z respektu jejich představitelů k projevené vůli voličů by asi nevadilo.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
ANO má většinu s extremisty a bude ji mít, i kdyby předstíralo koalici s někým jiným. Je hloupost domnívat se, že fíkový list v podobě "standardního" partnera bude mít sílu Babiše regulovat. Byla by to jen legitimizace trestně stíhaného premiéra.
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Myslím, že všichni čekají na to, že AB bude vydán ke stíhání a pak se snad pokusí zjistit, zda je ANO hnutí či firma. V prvním případě bude dohoda o funkční vládě možná i bez AB, v druhém případě buď směřujeme k vládě s extrémisty a nebo novým volbám
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
To je těžké, buď by strany nesplnily předvolební sliby, nebo by otevřeně lhaly. Ale s touto dnešní variantou měly počítat a líp se na ni strategicky připravit.
Lenka Lindaurová Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Strany dostaly ve volbách od voličů mandát k dohodě, ne k zablokování státu. Uraženost starých pseudostran, z toho, že vítěz voleb nerespektuje jejich "přednostní právo", je úsměvná. Bojkotem a nespoluprací si jenom ještě víc ublíží.
Jan  Urban Jan Urban
novinář
ODS se měla alespoň pokusit od AB získat ministerstvo financí (Skopeček), vnitra (Klaus ml.) a spravedlnosti (Blažek).
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Úkolem politiků není (jen) bouchat do stolu,ale i hledat dobré řešení pro zemi ("nedaleko" od jejich hodnot). Musí zvážit i důsledky toho,když řešení hledají.Myslím,že by "neextremisté" měli s ANO (ne "premiérem") jednat -vyloučit extrémisty ze hry.
Luděk Niedermayer Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Přirozeným spojením je ANO a ODS. K tomu by bylo došlo, kdyby všichni dali přednost zájmům občanů a neopakovali klasickou politickou chybu: zavázat se napřed k něčemu, a pak se octnout v slepé uličce. Teď bude nutno nějaký čas strpět minoritní vládu
Edvard Outrata Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ano, mohli jsme ji mít. Těžko se ale dá zakrýt spěch pana premiéra, aby vláda byla. Neoslovoval, tzn. nenabízel ústupky. Jde mu o mediální echo: "Oni se mnou nechtěli...!" To není dost strategické. Je unaven. Až tak na koni není. Počkejme chvilku.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Co jsme si demokraticky zvolili, to máme. Výsledek je očekávaný...
František Fuka František Fuka
publicista
Protože bohužel voliči rozhodli, že bez ANO vláda nebude, klonil bych se, i když nerad, k variantě s těsnou většinou ve sněmovně ANO, ČSSD, KDU, ale bez Babiše a Faltýnka. Myslím, že budou vydáni a tím se otevře tato možnost.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Jediným realistickým řešením je v této chvíli, pokud by prezident pro druhý pokus jmenoval představitele hnutí ANO, který není vyšetřován policií - tedy například místopředsedu Martina Stropnického. Pak by se ukázal koaliční potenciál hnutí.
Jakub Horák Jakub Horák
producent
Babiš by jakéhokoliv koaličního partnera pravděpodobně vydíral právě pomocí hlasů komoušů a zoufalců, takže nejlepším řešením budou asi nové volby. Ty zřejmě dopadnou podobně jako ty letošní a pak ať se demokratické strany snaží něco vymyslet.
Ivan Derer Ivan Derer
bloger