Česko bude mít menšinovou vládu hnutí ANO, která ve sněmovně podle dosavadních vyjádření ostatních politických stran nezíská podporu. I tak se ale už v dolní komoře rýsuje "hlasovací koalice" Babišova hnutí a dvou extremistických stran - komunistů a okamurovců. Měly se tradiční demokratické strany alespoň pokusit s Babišem dohodnout na většinové vládě, a zkusit tak udržet extremisty mimo hru? Nebo podobná dohoda nebyla možná?

Mohli jsme už nyní mít jinou než menšinovou vládu? Měly se na ní strany dohodnout?

Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Pokud by ODS vstoupila do vlády s ANO, zradila by voliče. Podle některých názorů někdejší opoziční smlouvou začal určitý marasmus české politiky. Třeba teď skončí - a nejen proto, že politická situace už snad ani nemůže být horší.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Ano, měly. Jednotlivé strany dostaly podporu voličů proto, aby vláda vznikla, ne proto, aby nevznikla. Občas si vzít příklad z Němců a z respektu jejich představitelů k projevené vůli voličů by asi nevadilo.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
ANO má většinu s extremisty a bude ji mít, i kdyby předstíralo koalici s někým jiným. Je hloupost domnívat se, že fíkový list v podobě "standardního" partnera bude mít sílu Babiše regulovat. Byla by to jen legitimizace trestně stíhaného premiéra.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím, že všichni čekají na to, že AB bude vydán ke stíhání a pak se snad pokusí zjistit, zda je ANO hnutí či firma. V prvním případě bude dohoda o funkční vládě možná i bez AB, v druhém případě buď směřujeme k vládě s extrémisty a nebo novým volbám
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
To je těžké, buď by strany nesplnily předvolební sliby, nebo by otevřeně lhaly. Ale s touto dnešní variantou měly počítat a líp se na ni strategicky připravit.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Strany dostaly ve volbách od voličů mandát k dohodě, ne k zablokování státu. Uraženost starých pseudostran, z toho, že vítěz voleb nerespektuje jejich "přednostní právo", je úsměvná. Bojkotem a nespoluprací si jenom ještě víc ublíží.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
ODS se měla alespoň pokusit od AB získat ministerstvo financí (Skopeček), vnitra (Klaus ml.) a spravedlnosti (Blažek).
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Úkolem politiků není (jen) bouchat do stolu,ale i hledat dobré řešení pro zemi ("nedaleko" od jejich hodnot). Musí zvážit i důsledky toho,když řešení hledají.Myslím,že by "neextremisté" měli s ANO (ne "premiérem") jednat -vyloučit extrémisty ze hry.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Přirozeným spojením je ANO a ODS. K tomu by bylo došlo, kdyby všichni dali přednost zájmům občanů a neopakovali klasickou politickou chybu: zavázat se napřed k něčemu, a pak se octnout v slepé uličce. Teď bude nutno nějaký čas strpět minoritní vládu
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Ano, mohli jsme ji mít. Těžko se ale dá zakrýt spěch pana premiéra, aby vláda byla. Neoslovoval, tzn. nenabízel ústupky. Jde mu o mediální echo: "Oni se mnou nechtěli...!" To není dost strategické. Je unaven. Až tak na koni není. Počkejme chvilku.
František Fuka
František Fuka
publicista
Co jsme si demokraticky zvolili, to máme. Výsledek je očekávaný...
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Protože bohužel voliči rozhodli, že bez ANO vláda nebude, klonil bych se, i když nerad, k variantě s těsnou většinou ve sněmovně ANO, ČSSD, KDU, ale bez Babiše a Faltýnka. Myslím, že budou vydáni a tím se otevře tato možnost.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Jediným realistickým řešením je v této chvíli, pokud by prezident pro druhý pokus jmenoval představitele hnutí ANO, který není vyšetřován policií - tedy například místopředsedu Martina Stropnického. Pak by se ukázal koaliční potenciál hnutí.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Babiš by jakéhokoliv koaličního partnera pravděpodobně vydíral právě pomocí hlasů komoušů a zoufalců, takže nejlepším řešením budou asi nové volby. Ty zřejmě dopadnou podobně jako ty letošní a pak ať se demokratické strany snaží něco vymyslet.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru