Dva Palestinci zahynuli v pátek v Pásmu Gazy při srážkách demonstrantů s izraelskými vojáky. Místní protestovali proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Napsala to agentura AFP s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Jedná se o první hlášené oběti nepokojů, které rozpoutalo kontroverzní středeční prohlášení Trumpa. Jako první podle ministerstva zemřel 30letý Mahmúd Masrí, identita druhé oběti v tuto chvíli není známá.

Palestinci podlehli střelbě izraelských vojáků u hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a Izraelem, kde podle izraelské armády stovky Palestinců válely hořící pneumatiky a házeli kamení na vojáky na druhé straně hranice. "Během výtržností stříleli vojáci cíleně na dva hlavní podněcovatele," citovala agentura Reuters prohlášení armády.

Nejméně 25 lidí, včetně šesti dětí bylo také v pátek zraněno při ostřelování Gazy izraelskou armádou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda tvrdí, že bombardovala vojenské cíle radikálního hnutí Hamás. Reagovala tak na vypálení rakety z Pásma Gazy na izraelské území, při tom nebyl nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že bombardovala vojenský výcvikový tábor a sklad zbraní Hamásu v reakci na raketu vystřelenou krátce předtím z Gazy. Podle svědků, na něž se odvolává agentura Reuters, utrpěli zranění lidé v budově poblíž výcvikového tábora.

Vyjádřit solidaritu s Palestinci vyšli lidé v mnoha muslimských zemích. Protest s účastí asi 3000 osob se konal v evropské části Istanbulu, Turci přišli demonstrovat i v Ankaře a Izmiru. Na 5000 lidí se shromáždilo u uprchlického tábora pro Palestince v Libanonu, demonstrovalo se i u káhirské mešity Al-Azhar či v pákistánské metropoli Islámábádu. Muslimové protestovali i v indické části Kašmíru, v Malajsii, Indonésii, Jemenu, Iráku či Jordánsku. Mnohde se konaly protesty před ambasádami USA, lidé pálili americké vlajky a podobizny Trumpa.

K útokům na americké cíle i na spojence USA vyzvala teroristická síť Al-Káida, která na své webové stránce označila Spojené státy za moderního "faraona" utlačujícího muslimy.

Radikální palestinské hnutí Hamás vyzvalo k zahájení nového povstání proti Izraeli, tzv. intifádě. Demonstrace se v pátek konaly také v Istanbulu a Ankaře nebo pákistánském Islámábádu.

Palestinci protestovali v Pásmu Gazy, na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě už ve čtvrtek. Izraelští vojáci při zásazích zranili 17 lidí. V palestinských městech se pálily fotografie Trumpa a Netanjahua a vlajky USA a Izraele. Tisíce lidí protestovaly také v Turecku, Tunisku, Pákistánu, Egyptě, Jordánsku či Iráku. Irák stejně jako Saúdská Arábie volají po tom, aby Spojené státy Trumpovo rozhodnutí odvolaly.

Vůdce radikálního hnutí Hamás Ismáíl Haníja uvedl, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo považovat za vyhlášení války Palestincům. V pátek by podle něj měla začít intifáda za osvobození Jeruzaléma a Západního břehu. Při dvou intifádách v minulých desetiletích přišlo o život na šest tisíc lidí. Izrael v obavách před násilnými nepokoji nasadil do města další stovky vojáků a policistů. 

Trump si ale za svým rozhodnutím pevně stojí, jak v pátek potvrdil i na svém twitterovém účtu.

V pátek o nové situaci jednala i Rada bezpečnosti OSN, která byla svolána na základě žádosti osmi z jejích 15 členů. Někteří z řečníků vyjádřili obavy z ohrožení mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu a z nestability v regionu. Americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že USA chtějí přispět k mírovému procesu v oblasti a stále prý mají "důvěru" obou stran konfliktu.