Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zatím nezjistila, že by finanční správa plošně využívala nebo zneužívala takzvané zajišťovací příkazy. Tento účinný nástroj pro boj s daňovými úniky dovolí finanční správě okamžitý výběr daně, která ještě není splatná nebo nebyla stanovena. Šetření ombudsmanky ale nevyloučilo individuální pochybení. Šabatová finanční správu vyzvala k doplnění dalších statistických údajů, neboť mohou přetrvávat určité pochybnosti.

Uvedla to v pondělí v tiskové zprávě mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

O zajišťovacích příkazech se začalo mluvit v souvislosti s případem opavské společnosti FAU, která po vydání příkazů zkrachovala. Zajišťovací příkazy na FAU později zrušil soud jako nezákonné a vyskytly se dohady, zda finanční správa při jejich vydávání nejednala v politickém zájmu.

Ombudsmanka ve zprávě vycházela z podkladů od finanční správy, ze soudních rozhodnutí i z analýzy případů podnikatelů, kteří se na ni obrátili.

Podle údajů finanční správy se zajišťovací příkazy týkaly v posledních letech jen 0,04 až 0,08 procenta všech plátců daně z přidané hodnoty, tedy v dlouhodobém horizontu jde řádově o stovky plátců. Finanční správa by ale podle mluvčí měla doplnit údaje, jaký je poměr mezi počtem podnikatelů, vůči nimž byly zajišťovací příkazy využity, a celkovým počtem podnikatelů dotčených kontrolními postupy finanční správy.

Zhruba proti třetině vydaných zajišťovacích příkazů podali podnikatelé odvolání a jen část se pak obrátila na soud. Soudy dosud zrušily jen malou část příkazů, obvykle ale kvůli nedostatečnému odůvodnění, nikoli výslovně kvůli zneužití.

"Porovnávám-li počet 1545 daňových subjektů dotčených zajišťovacími příkazy s počtem dosud pouze 19 úspěšných správních žalob, nelze než učinit prozatímní závěr, že dostupné údaje nenasvědčují riziku plošného zneužívání zajišťujících příkazů," uvedla ombudsmanka. Doplnila, že tento závěr by se mohl změnit, kdyby se výrazně zvýšil počet soudních sporů, které daňové subjekty vyhrály. Do poloviny letošního roku podle mluvčí projednaly soudy 74 žalob týkajících se zajišťovacích příkazů, z nichž 19 soud vyhověl a v 55 případech ponechal zajišťovací příkazy v platnosti. Ve více než stovce dalších případů soudy zatím nerozhodly.

Jak Šabatová uvedla, zajišťovací příkaz je mimořádný a velmi účinný nástroj pro výběr daní zejména v boji s daňovými úniky a jeho existence má své opodstatnění.