Počet novinářů, kteří jsou vězněni kvůli své práci, po rekordním loňském roce opět vzrostl, a to na 262. Tuto hodnotu stanovil k 1. prosinci Výbor na ochranu novinářů (CPJ), který ve středu zveřejnil výsledky svého každoročního výzkumu. Vývoj podle organizace dokumentuje žalostnou reakci mezinárodního společenství tváří v tvář "globální krizi svobody médií".

Více než polovina zadržovaných pracovníků médií je ve vazbě v Turecku, Číně a v Egyptě. Tyto země byly na prvních třech místech žebříčku i loni, kdy počet vězněných novinářů činil 259. V Turecku je momentálně za mřížemi 73 novinářů, což je o osm méně než loni. V Číně tento počet vzrostl o tři na 41, v Egyptě naopak z 25 klesl na 20.

Výbor na ochranu novinářů přitom započítává jen reportéry, kteří jsou ve státní vazbě, a to prokazatelně v souvislosti se svou pracovní činností. Výsledný údaj nezahrnuje žurnalisty, kteří zmizeli, nebo které zadržují mimovládní skupiny, jako je tomu v případě jemenských novinářů a protivládních povstalců z kmene Húsíů.

Nezisková organizace CPJ sídlí v New Yorku a údaje o počtu vězněných novinářů shromažďuje od roku 1990. Ještě předloni jich evidovala 199, později se počet výrazně zvýšil s vládními represemi po zmařeném pokusu o převrat v Turecku. Spojené státy, ale i další západní země, zároveň podle výboru nevytvářejí tlak na země se špatným stavem svobody médií.

"Místo aby izolovaly represivní státy za jejich autoritářské chování, se hlavně Spojené státy naopak vtírají do přízně vůdců, jako je turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a čínský prezident Si Ťin-pching," píše se ve zprávě CPJ.
Organizace uvádí, že globálně jsou téměř tři čtvrtiny zadržovaných žurnalistů vězněny na základě obvinění z protistátní činnosti nebo podle vágních zákonů o terorismu. Za vytváření "falešných zpráv" je ve světě za mřížemi 21 pracovníků médií, celkem 35 pak bez jakéhokoli veřejně oznámeného obvinění.

Kromě již zmíněných zemí je výraznější počet novinářů ve vězení v Eritreji (15), ve Vietnamu a v Ázerbájdžánu (po deseti), dále v Ugandě (osm), Sýrii a Saúdské Arábii (po sedmi).