Mnozí politici varovali, že regulace lichvy způsobí prohibiční efekt a rozmach černého trhu s půjčkami. Rok poté se proto organizace Člověk v tísni podívala, jak se trh změnil, a zdá se, že v regulaci spotřebitelských úvěrů se řada věcí povedla. Alespoň to vyplývá z Indexu odpovědného úvěrování, na kterém jsme pracovali čtyři měsíce.

Základními parametry reformy byly stejné podmínky pro banky a nebankovní společnosti pod dohledem ČNB, zastropování sankcí, minimální kapitál 20 milionů a zákaz rozhodčích doložek a směnek. Naopak výše úroků zůstala neomezena, což je důležitá prevence prohibičního efektu u chudých lidí.

Na jedné straně nastala díky těmto podmínkám výrazná redukce počtu poskytovatelů úvěrů, protože buďto neměli tolik peněz, nebo byl jejich obchodní model postaven na extrémních sankcích. Na druhé straně pozorujeme, že pár desítek, dříve lichvářských, společností nyní ukazuje přívětivější tvář.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru