Téměř rok a půl po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie by více než polovina Britů preferovala setrvání své země v bloku. Takové je zjištění čerstvého průzkumu společnosti BMG Research pro deník The Independent. Proti odchodu z EU se v něm vyjádřilo 51 procent respondentů, pro brexit bylo 41 procent.

Web britského deníku uvádí, že jde o největší náskok zastánců zachování členství v EU ze všech průzkumů provedených od loňského referenda. V červnu 2016 se v něm pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících Britů. Nová sondáž byla provedena mezi 5. a 8. prosincem a zúčastnilo se jí 1400 lidí.

Naposledy měli v anketách stoupenci brexitu navrch v únoru letošního roku, řekl vedoucí průzkumů v BMG Research Michael Turner. "Od té doby pozorujeme pozvolný posun v předních průzkumech veřejného mínění ve prospěch setrvání v EU," dodal.

Podle The Independent tento posun představuje reakci na dosavadní průběh jednání o brexitu mezi Londýnem a Bruselem i uvnitř britského parlamentu. V uplynulém týdnu sice nastal zásadní pokrok, když lídři 27 evropských zemí dali zelenou posunu rozhovorů do druhé fáze, zároveň se ale opět ukázala zapeklitost celého procesu, neboť "EU vytyčila podmínky pro přechodné období, které bude nejspíše pro přední konzervativní euroskeptiky nepřijatelné". Pro britskou premiérku Theresu Mayovou se věci zkomplikovaly také na domácí scéně schválením dodatku zákona o vystoupení, který dává v otázce konečných podmínek rozluky rozhodující slovo parlamentu.

"Zároveň by čtenáři měli zaznamenat, že když se do dat podíváme hlouběji, uvidíme, že za tímto vývojem stojí především ti, kdo v loňském referendu vůbec nehlasovali, a devět z deseti osob, které zvolily možnosti ,odejít‘ nebo ,zůstat‘, svá stanoviska nezměnilo," vysvětlil posuny ve veřejném mínění Turner.

"Náš výzkum napovídá, že přibližně před rokem byli ti, kdo v referendu nehlasovali, rozděleni zhruba půl na půl, ale dnešní průzkum ukazuje, že jsou výrazně na straně setrvání v EU, a to v poměru vyšším než čtyři ku jedné," řekl Turner.