Pro někoho mají nadcházející svátky především duchovní rozměr spojený s narozením Božího Syna a Spasitele lidstva. Jiný se těší na sváteční setkání s blízkými, dalšího oslovuje neopakovatelná atmosféra, nazdobený stromek, štědrovečerní obdarovávání... Co znamenají nadcházející dny pro vás?

Co je pro vás o Vánocích nejdůležitější?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Podle mého nejdůležitější je zpráva, kterou Vánoce přinášejí: Narodilo se dítě, které přináší záchranu - tedy je možný nový začátek a velké věci jsou stále před námi, i pro nás výzva k odvaze a činu. Symbol nejen pro křesťanskou tradici.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Možná ten pradávný magický význam Slunovratu. V době, kdy je kolem nás největší temno, je třeba uchovat to světlo v sobě a pomoci mu prozářit se navenek a tu temnotu vůkol zevnitř postupně rozsvěcovat.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Trochu jiné pohádky než každý den ve zprávách.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Téměř nepozorovaně se Bůh přidal mezi utečence, všchni jej a jeho blízké předběhli s ubytováním. Stal se člověkem, migruje s námi. Jen tak tak uniká zbraním, snáší pomatenou náboženskou dobu a dává nám podíl na svém božství. Co bychom ještě chtěli!?
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Tím, že se ani nepokusím o neotřelou odpověď, snad dám dostatečně najevo úctu, kterou k tomuhle svátku chovám.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Připravit se v tomto povýtce křesťanském národu, odmítajícím jinověrce i solidaritu v pomoci uprchlíkům, po hektickém adventu na poklidný masopust.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Nejlepší na Vánocích jsou děti a když nejsou žádné zrovna po ruce, tak možnost vzbudit DÍTĚ v sobě a prožívat ten čas jeho vnímáním a cítěním. A pak ještě radost, když se dárkem skutečně trefím.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Zpomalit to stále více zběsilé tempo, které dnešní život provází. A užívat si všech těch skvělých "věcí", které dnes máme a které jsou obvykle důležitější než ty, za kterými se celý rok tolik honíme...
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Zaslechnout hektickým provozem a lomozem přehlušenou a dnes těžko srozumitelnou zprávu o "neslýchaném vtělení", dnešním jazykem řečeno o "křehkém lidství". A být při tom spolu se svými nejbližšími.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Vím, že Vánoce jsou podstatné kvůli jiným věcem (Kristovu narození, naději, světlu, radosti a lásce), ale pro mě jsou o Vánocích nejdůležitější knížky. Ponořit se do nich a číst a číst.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Celé Vánoce jsou pro mě především vzpomínkou na dětství, kdy člověk jenom byl a nemusel se zabývat tím příšerným obstaráváním.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Udělat blízkým lidem kolem sebe radost. A sobě taky. Zastavit se. Shodou okolností, ač sám ateista, začetl jsem se do knížky Salesiána o duchovních cvičeních, o rozjímání. Jakkoliv to zní možná zastarale, patří k tomu nejdůležitějšímu porozjímat.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Božská skutečnost nebo božská kvalita života je tématem vášnivého potvrzování a popírání. Záleží na ní. Křesťanské vánoce k tomu mají co říct: Bůh není k nalezení jinak než jako člověk. Lidskost je odpovědí na touhu po božství.
František Fuka
František Fuka
publicista
O Vánocích je pro mě nejdůležitější mentální zdraví. Takže pojedu mimo ČR.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru