Katalánská sága je zajímavá zejména tím, že by mohla případně vést k destabilizaci evropského kontinentu, což by se tuze zamlouvalo zejména Kremlu. Či jinak řečeno, kdyby se Katalánsko odtrhlo, mohly by se o podobnou věc pokusit třeba bohaté italské regiony. Přitom nikomu, bavíme-li se o paletě zemí a krajů Evropské unie, se nedaří tak zle, nikdo není finančně tak ždímán, aby měl pádný argument, proč vynucovat nové hranice a nahrávat tak těm, kteří chtějí EU oslabit, ba rozložit, jako se o to snaží Vladimir Putin.

Ani katalánský kraj netrpí pod útlakem, jako například dříve Kosovo v Srbsku. Tamější kultura není ničena jako tibetská v Číně. Španělské věznice nejsou přeplněny katalánskými politickými vězni. Jistěže tam za Frankovy diktatury krev tekla, ale teď se tam lidé mají dobře a mohou svou kulturu rozvíjet dle libosti. Argumenty katalánských separatistů jsou zkrátka spíš emotivní než racionální.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru