Měnící se role USA, Ruska či Číny ve světě, rostoucí napětí na Korejském poloostrově, vyjednávání o brexitu, ale také třeba výsledky českých parlamentních voleb, zpochybnění dosavadního systému tradičních politických stran, náš postoj k Evropské unii či k migraci... Co nejdůležitějšího podle vás přinesl právě uplynulý rok? Považujete ho v některých ohledech za přelomový?

Jak byste z pohledu této země (případně celé Země) charakterizovali právě uplynulý rok?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Byl to rok velkých věcí - uplynulo 100 let od bolševické revoluce 1917 a my jsme sté výročí trávili v demokracii (i když nedokonalé)! Elon Musk oznámil, že chce poslat lidi na Mars už v roce 2024 a umělá inteligence je o skok dál. Opravdu dobrý rok.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Rok 2017 byl rokem nástupu blbosti do veřejného prostoru a jejím nezadržitelným šířenim pomocí sociálních sítí. Jako příklad uvedu otázku placaté Země, která byla zodpovězena před více než dvěma tisíci lety a přesto se ta blbost už zase řeší.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
V Česku rok Babiše, v USA rok Trumpa, v Německu rok Merkelové. A pro Evropu další rok migrace z Afriky, kterou nejsou vlády schopny zastavit, takže občané budou příští rok ještě naštvanější a budou volit ještě divnější strany.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Dočetl jsem se, že čím starší civilizace, tím dokonalejší proklínání. Naše si vystačí s odesláním kamsi, Arabové už člověku vysvětlí, že jeho dcera bude spát s velbloudy a ze staré Číny pochází přání "zajímavých časů". 2017 byl nesporně zajímavý čas!
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Rok 2017? Divný, zmatený, varovný, ale také nadějeplný. Byl připomínkou toho, že budování demokracie je u nás i ve světě nekonečný příběh plný překážek a že bez svobodymilovného a odpovědného občana, který se nebojí a nekrade, to nepůjde.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Korupční party, převlečené přes dvacet let za "tradiční" českou demokratickou politiku (ČSSD a ODS), dostaly ve volbách na frak. Až tohle pochopíme, bude šance na to, aby bylo lépe. Ale i to by byl jenom začátek.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nepropukl žádný velký světový konflikt, pokračuje ekonomická konjunktura. Volby ve Francii a v Německu potvrdily směřování k integraci Evropy. V českých volbách do sněmovny se extremisté umístili poměrně slabě. Demokracie nekončí.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Naše země politicky klesla na úplné dno - ale to není tak špatná zpráva, protože ze dna vede cesta jenom vzhůru. Kéž tam brzy dojdeme!
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Já v budoucnosti nevidím apokalypsu zmaru, ale příchod Spasitele, závěr dějin. Proto mne neděsí zmatky. Patří ke světu. Viděl jsem podivný nárůst odkazů ke zdravému rozumu lidu, vzývání mas a uctívání voličů. Idoly lidu ale stárly a ztrácely nervy.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Probíhá významná generační obměna,do rozhodujících pozic se v naší oblasti dostává kohorta,která nemá povědomí o válce ani o nedostatku. Zda to bude dobře (otevírání nových témat,evropskost,sebedůvěra),nebo zle (naivita, nová ideologičnost),uvidíme.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Opět se ukázalo, že v dobrých časech přestáváme vidět problémy, které tak zůstanou na časy špatné.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Žádný přelom, jen další kapitola na cestě bolestného objevování banální pravdy, že odpovědnost za naši zemi i celou Zemi začíná na našem zápraží. Doufám, že před tou odpovědností nezalezeme za pec.
František Fuka
František Fuka
publicista
Vzrůst ceny Bitcoinu o 1500 procent. Jinak vše pokračuje v cestě do záhuby.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru