Není mnoho důvodů se domnívat, že kurz po exitu mimořádně posílí, napsal na konci minulého roku guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Do jaké míry se trefil, těžko hodnotit, už proto, že takticky nezmínil, co už by za mimořádné posílení považoval. Podobná nebo ještě radikálnější slova se loni a v prvních měsících roku 2017 ozývala z ČNB tak často, až zevšedněla. Koruna je překoupená, a euro tak pro Čechy vůbec zlevňovat nemusí. Výsledky naší měnové politiky prováděné takřka tři a půl roku skrze uměle oslabenou korunu přece "prosákly" do celé ekonomiky, dohánění Západu také není tak rychlé, jak bývalo v letech po vstupu do Evropské unie, takže euro může i po intervencích stát 27 korun a klidně i víc, znělo v různých variacích z Příkopů.

Brzy po ukončení intervencí jsme ale poslouchali zcela jinou písničku: koruna neposiluje tak, jak jsme čekali. I proto zvýšíme sazby. K tomuto v evropském kontextu velmi výjimečnému kroku se ČNB letos odhodlala hned dvakrát proto, že jinak by se inflační tlaky projevující se především na trhu práce, z něhož schopné ruce a hlavy skoro vymizely, rozjely až příliš. V narýsovaných kolejích pojede centrální banka i v příštím roce. Pokud se nestane nic mimořádného, zvedne základní sazbu na 0,75 procenta už den před Hromnicemi.

V článku se dále dozvíte

  • Euro za 27 korun? Za 25? Nebo snad nakonec za 20?
  • To vše jsme, v různých kontextech, z ČNB slyšeli.
  • Posílení českou měnu příští rok každopádně nemine, rozdíly v úrocích oproti eurozóně totiž porostou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru