Byla to krásná doba, v letech 2000 až 2007, kdy ceny nemovitostí rekordně vystoupaly v mnoha zemích světa, a jak tehdy spočítali analytici, ceny rostly bez ohledu na růst ekonomiky. Svět vypadal růžově: úrokové sazby klesaly a hypotéky byly dostupné pro každého. Zdálo se, že tento vývoj nemůže nic zastavit. Jak to dopadlo, víme. Přišel rok 2008, s ním hypoteční krize v Americe, která posléze zasáhla celý vyspělý svět. Ceny nemovitostí prudce klesly především tam, kde předtím vystoupaly nejvíc. Tedy v Irsku, ve Španělsku a Velké Británii.

Vlastní bydlení už není pro každého, za poslední dva roky ceny stouply téměř o 40 procent. Podražují i nájmy

Nyní, o finanční krizi později, se zdá, že se nákupní ráj nemovitostí vrátil zpátky a svět je konečně zase takový, jaký by měl být. Tedy definovaný slovy: můj byt, můj hrad, moje životní jistota, ať se děje co se děje. Na cenový propad, který zažila i Česká republika (i když ne v takové míře, jako například Irsko či Španělsko), všichni zapomněli, a tak kupují, co se dá. Kombinace silné ekonomiky, přílivu cizinců (jen v letech 2006 až 2016 stoupl počet lidí s dlouhodobým nebo trvalým pobytem o 172 tisíc a většina z nich zůstala v Praze), nízkých úrokových sazeb a rigidních stavebních předpisů dovolila developerům testovat trh a zvyšovat ceny prakticky bez omezení. Kupující opět přehlížejí lokalitu, kvalitu výstavby, hlavní je vlastnit. Poptávku přiživují i tzv. investiční byty a fenomén Airbnb, který spoléhá na rostoucí příliv turistů.

V článku se dále dozvíte

  • Ceny nemovitostí rostly nepřetržitě v letech 2000 až 2007. Finanční krize ukázala, že nekonečný růst neexistuje, a ceny nejvíc klesly tam, kde předtím nejvíc rostly.
  • Teď opět spurtují ceny nemovitostí v mnoha částech České republiky.
  • Vlastníků bytů i hypoték je ale víc než před minulou krizí, dopad nové by byl rozsáhlejší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru