Začátek roku letos poznamenávají zejména krvavé protirežimní protesty v Íránu, které by mohly mít velký dopad na chod světa v roce 2018. Tedy pokud by přerostly v občanskou válku nebo, ideálně, naopak vedly bez většího dalšího prolévání krve k rozsáhlejším politickým změnám.

Írán je výbušnou mocností. Usiluje o regionální, tedy blízkovýchodní, hegemonii s konečným cílem zničit stát Izrael. V lecčems se Teheránu v posledních letech dařilo. Fakticky ovládá sousední Irák, na jehož území se volně pohybují jak regulérní jednotky íránských elitních Revolučních gard, tak různé militantní šíitské skupiny, vyzbrojené a vycvičené Íránem. Podobně to vypadá v Sýrii, kde Írán − s krytím ruských bombardérů ze vzduchu − dovedl dříve kolabující Asadův režim k vítězství v podstatné části země. Teherán tahá za nitky v Libanonu, kde se spoléhá na šíitské teroristické hnutí Hizballáh, drží v chodu válku v Jemenu a tak dál.

V článku se dále dozvíte

  • První hlavní událostí roku 2018 jsou nepokoje v Íránu. Lze však očekávat, že je režim rozpráší stejně jako protesty v předchozích dekádách. Konat se bude také mnoho voleb, zatím je ale hlavní otázkou, jestli Kim Čong-un naruší zimní olympijské hry v Jižní Koreji.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru