Většina světových akciových trhů loni rostla rychleji než zisky na akcii. Indexy jsou tak zpravidla ještě dražší než před rokem, měřeno poměrem ceny a zisku na akcii. Co dělat, když navíc svět letos čeká zvyšování úrokových sazeb a umírňování tisku peněz centrálními bankami?

Nezbývá než velmi pečlivě vybírat jen jednotlivé tituly, a ne celé indexy. Pokud ale zůstaneme u indexů, nabízejí evropské trhy relativně atraktivnější ceny než Spojené státy. Ve srovnání s USA se čeká lepší růst i od cenných papírů v rozvíjejících se zemích. Letos tedy bude pragmatické rozložit investice i mimo USA. Kupování akcií mimo USA či EU nicméně nese dodatečná rizika, která jsou částečně zahrnuta právě v nižších cenách akcií rozvíjejících se trhů.

Kdybychom si však museli vybrat mezi jednotlivými americkými indexy, který zvolit? Technologický Nasdaq zažil skvělý rok. Letos je ovšem výrazně dražší než S&P, který ze srovnání podle poměru ceny a zisku na akcii vychází nejlépe ze tří hlavních amerických indexů. A co ještě širší Russell 2000? Bude pravděpodobně více těžit z daňové reformy, je více orientován na USA, ale obsahuje zadluženější firmy. To není s ohledem na očekávaný růst úrokových sazeb dobrá zpráva. Letos se tedy možná vyplatí vynechat růstový Nasdaq i spekulativnější Russell a vsadit na index S&P 500.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, producenta Jakuba Horáka a dalších.