Týden před Vánocemi vyhlásil Ústavní soud dlouho očekávaný nález ve věci elektronické evidence tržeb (EET). Samotnou evidenci tržeb protiústavní neshledal, ale zrušil zavedení třetí a čtvrté etapy. Dále vyřadil z EET bezhotovostní operace a konstatoval, že se na účtenkách nesmí objevovat DIČ, jelikož ta jsou u podnikatelů fyzických osob uváděna ve formátu jejich rodného čísla.

Ústavní soud dále konstatoval, že na koho a v jakém rozsahu povinnost evidence dopadá, musí být primárně stanoveno zákonem, a nikoliv "pouhým" nařízením vlády.

V článku se dále dozvíte

  • Ústavní soud se vyjádřil k EET s tím, že ne vždy je daňová disciplína tou největší hodnotou (legitimním cílem).
  • Někdy by podle ÚS zájem na ní měl poněkud ustoupit tomu, aby byla zachována silná vrstva aktivních, tvořivých, sebevědomých a odvážných lidí, kteří v podnikání riskují svou existenci, místo aby se nechali zaměstnat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru