Technici ještě v 80. letech předpokládali, že auto budoucnosti bude mít tak aerodynamický tvar, jak to jen jde, a bude také co nejnižší. Vzhledem k panujícímu očekávání, že nedostatek ropy je div ne za rohem, nic jiného smysl nedávalo. Proč pálit benzin kvůli tomu, aby odpor vzduchu, ve vyšších rychlostech zdaleka největší překážku pohybu, překonala rozměrná krabice? Hvězdami autosalonů tak byly koncepty, po nichž vzduch jen klouzal, na nichž se v zájmu boje se zdrojem turbulencí zakrývala třeba i kola.

Více než polovina letos vyrobených osobních aut budou různé modely SUV, tvrdí studie. Zájem o tyto vozy roste i v Česku

Málokdy se experti v odhadu trendů tak spletli. Pohled na silnice a ještě víc do autosalonů ukazuje, že dnes otázka odporu vzduchu hraje podružnou roli. Jinak by tolik zákazníků nemohla okouzlit kategorie označovaná jako SUV. Ukazuje to, jak společnost zbohatla. Až tak, že značné části řidičů na spotřebě auta moc nezáleží. Vzhledem k větší čelní ploše a obecně horšímu aerodynamickému koeficientu Cx (i když ten se automobilky snaží přece jen snižovat) může být celkový odpor vzduchu klidně o 40 procent vyšší než u klasického auta. S tím, jak jezdíme čím dál rychleji, se tato vlastnost prodraží o to víc (odpor vzduchu roste s druhou mocninou rychlosti).

V článku se dále dozvíte

  • Definice SUV je jako z Rádia Jerevan.
  • "Sportovní užitková vozidla" totiž většinou nejsou sportovní ani užitková.
  • Ale prodávají se jako housky na krámě. Zčásti i díky lidské psychice toužící po pofiderním bezpečí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru