Ke standardním demokratickým volbám patří standardní volební kampaň. S politováním nutno říci, že v Česku před prezidentskými volbami taková kampaň neprobíhá. A je to jednoznačně vina stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Ke standardní kampani neoddělitelně patří vzájemná konfrontace kandidátů. Voliči mají právo vidět, jak dokážou reagovat, jaká je jejich současná mentální i fyzická kondice, jak si stojí v porovnání s ostatními. Jen v přímé konfrontaci ve formě živých debat se mohou vyjevit skutečné kvality uchazečů o funkci, jen tak se mohou voliči kvalifikovaně rozhodnout. Zeman ale debaty s protikandidáty odmítá a tím vlastně voličům odpírá možnost kvalifikovaného rozhodování.

Zeman na to šel chytře. Vymyslel příběh "vždyť mě znáte, do debat nemusím". Je to podobné, jako kdyby se výrobce známého pracího prášku bránil zařazení svého výrobku do srovnávacího testu s novinkami a volal: "Na co nějaké srovnávání, vždyť ten náš produkt znáte! Pere báječně!" Výrobci prášku by něco takového asi neprošlo, jenže Zemanovi to prochází v pohodě. Reklamní hesla: "Prášek XY znovu!" a "Zeman znovu!" jsou sice ideově stejně dutá, ale Zeman má výhodu, že se srovnávacímu testu může v pohodě vyhnout.

V článku se dále dozvíte

  • Zemanova kandidatura je kandidaturou strachu. Bojí se debat, předvolební čas tráví v úkrytu vlastního mauzolea.
  • Odmítáním diskuse s protikandidáty fakticky voličům odpírá možnost kvalifikovaného rozhodování.
  • Jeho kreativní práce s českou demokracií pokračuje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru