Pohled na titulní strany dvacet let starých novin neukazuje, že by si Češi uvědomovali právě probíhající přelom v politice, určující hodnotu jejich milované koruny. Tématem dne bylo tehdy vyšetřování tajného konta ODS ve Švýcarsku a krize politického systému spojená s otázkou pochybného financování politických stran. Titulky se věnovaly také romským rodinám nevpuštěným do Británie i operaci nosu Michaela Jacksona. Ale měnová politika chyběla.

Česká národní banka, která přitom právě zaváděla revoluční novinku zvanou inflační cílování, se do titulků dostávala přes svého šéfa Josefa Tošovského, který se na čas přestěhoval do nejprestižnější pracovny na Úřadu vlády, přičemž noviny prahly i po takových margináliích, jako bylo předání jednoho z klíčů od korunovačních klenotů do jeho rukou. Centrální banky se týkal i přestup ředitele Institutu ekonomie ČNB Jana Klacka do IPB, ovšem málokdo tehdy tušil, že v jedné z tehdy nejvýznamnějších a rozhodně nejproblémovějších bank bude uznávaný ekonom sloužit jen jako stafáž, přes kterou má být méně vidět na divoké rozkrádání.

V článku se dále dozvíte

  • Před dvaceti lety proběhla nenápadná revoluce.
  • ČNB začala řídit korunu pomocí inflačního cílování.
  • To nás v zájmu "stability cen" nakonec dovedlo až k intervencím proti koruně. Co ale budeme dělat v příští krizi?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru