Když srovnáme výkony jednotlivých prezidentských kandidátů v závěru volební kampaně, je nutné říct, že nejlepší finiš má Mirek Topolánek.

Razantní vystupování, na kterém je znát politická zkušenost, dobré výkony v debatách, nápadité spoty, zapamatovatelné heslo. A schopnost tvrdě zaútočit. Přesto to bude stačit na úspěch jen těžko.

Topolánek má v řadě věcí pravdu − například v tom, že Miloš Zeman je nemocný člověk, u kterého lze pochybovat, zda bude dalších pět let schopen vykonávat mandát. Má pravdu i v tom, že česká společnost je rozdělená a rozdělení rovná se slabost. Jenže jakkoli má pravdu v diagnóze, je značně pochybné, zda je schopen nabídnout optimální terapii.

Říká například, že chce být prezidentem všech lidí, ale jedním dechem dodává, že se chce "zastávat lidí proti Bruselu". Co když tady jsou lidé, kteří opravdu nemají zájem, aby se jich proti Bruselu někdo zastával, protože nejsou ochotní naskakovat na zdejší narativ "za všechno může Brusel"? Co má Topolánek pro ně?

Obecně vzato pokusy "být pro všechny" nikdy nemohou skončit stoprocentně dobře.

Je to zhruba jako s pneumatikami. Když nemáte ani zimní, ani letní, ale "univerzální", tak to nakonec v zimě klouže a v létě drhne.

V článku se dále dozvíte

  • Mirek Topolánek se vymezuje proti Miloši Zemanovi nejdrsněji ze všech kandidátů - útočí na něj skrze jeho chatrné zdraví.
  • Přesto kdyby náhodou, díky mocnému finiši, postoupil do druhého kola, bude to pro obhájce úřadu ta nejlepší zpráva.
  • Proti méně výrazným, ale obecně přijatelnějším kandidátům, než je Topolánek, by jeho pozice byla výrazně těžší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru