Leden, měsíc Januse, římského boha dvou tváří, je měsícem přechodu. Přechod do nového roku je kromě vyššího prodeje šumivého alkoholu a skupinové veselice často doprovázen nejrůznějšími předsevzetími (v USA si zhruba 60 procent obyvatel dává novoroční předsevzetí, dodrží je ale jen 8−20 procent osob). Mezi nejčastější patří se 40 procenty zdravější životní styl, s 20 procenty pak následují sebezdokonalování a zlepšení kvality života sobě i druhým.

Proč se nedokážeme předsevzetím vyhnout, když existuje malá pravděpodobnost, že je dokážeme splnit? Podle psychologů a behaviorálních ekonomů, jakými jsou například nobelisté Thomas Schelling nebo nejnověji Richard Thaler, držitel čestného doktorátu VŠE, je důvodem několik obecných faktorů v lidském chování. Je to přehnaná sebedůvěra týkající se sebekontroly a budoucí efektivnosti chování, nesprávné odhady pravděpodobnosti budoucích jevů, tendence přesouvat negativní situace do budoucna a ty příjemné do současnosti či vliv zvyků a pravidel chování. Tyto přirozené vlastnosti lidské mysli vedou k rozdílnému mechanismu krátkodobého chování a dlouhodobého plánování, podporují odsouvání nepříjemných situací a opakovanou prokrastinaci.

V článku se dále dozvíte

  • Proč se nedokážeme předsevzetím vyhnout, když existuje malá pravděpodobnost, že je dokážeme splnit?
  • Psychologové a nověji i behaviorální ekonomové doporučují pro splnění předsevzetí konkrétní, jednoduché, dosažitelné a s někým sdílené cíle.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru