Do prvního kola volebního klání o křeslo prezidenta republiky zbývá jeden týden, kandidáti se horečně snaží (většina z nich otevřeně a nepokrytě) přesvědčit nerozhodnuté, aby jim dali svůj hlas. Budeme podle vás už po prvním kole znát novou hlavu státu? Vydají se voliči k urnám v rekordním počtu, či jich nemalá část zůstane doma? Co rozhodne o úspěchu a o tom, kdo skončí již příští víkend jako poražený?

Co rozhodne o výsledku prvního kola prezidentských voleb?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V prvním kole rozhodne ta nejhorší duševní choroba postihující Čechy - tzv. selský rozum.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Co rozhodne, nevím. Ale vím, že podle jednoho průzkumu má nejméně odpůrců (10%) Jiří Drahoš. A proto je největší šance, že ho do 2. kola přijde podpořit nejvíc lidí. A pak by (díky nekonfliktnosti) mohl být prezidentem, který lidi opět sjednocuje...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Rozhodne české nízké sebevědomí.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Rozhodne to, že je příliš mnoho kandidátů - jen by mě zajímalo, co vedlo všechny ty zájemce o Hrad, aby žádali volené zástupce lidu o podporu. Co od toho očekávali? Vítězství ve volbách?
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Rozhodne volební účast v druhém kole, která však závisí i na rozdílu mezi Drahošem a Zemanem v kole prvním. Menší rozdíl může vyhecovat oba voličské tábory, takže výsledek druhého kola zůstane otevřen až do konce.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
O tom, kdo bude presidentem, rozhodne doufám až druhé kolo. V prvním tipuji, že rozhodne, jak budou lidé hlasovat :-) A ve druhé to asi bude stejné....
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Nejednotnost Zemanových odpůrců. Pokud bude mít druhý postupující ztrátu desítek procent na Zemana vinou roztříštěnosti elektorátu, zhorší to jeho šance na vítězství v druhém kole.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
V prvním kole se nezemanovští kandidáti rozhádají v boji o postup tak, že jejich voliči na sebe budou naštvaní ještě i v druhém kole a nepřijdou k volbám. Jedinou možností by byla závazná dohoda všech kandidátů o společné podpoře v druhém kole.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nedejte se mýlit počtem "nerozhodnutých". Málokdo je nerozhodnut mezi Zemanem a někým jiným, většina se rozhoduje mezi ostatními, resp. se rozhoduje mezi oblíbeným a pravděpodobným. Druhé kolo bude, postoupí Zeman a Drahoš, tam má Drahoš dobrou šanci
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Ukázněnost smečky diváků Troškových filmů - kolik jich zvedne své vzácné postavy a dojde s tím nejlepším do urny. Kdyby jich mělo být moc, mohlo by to být vzhledem k naředění opozice značně nemilé.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
V prvním kole se ukáže, zda jsme pana Zemana nepodcenili. Neudělá více než padesát? Nedohodli jsme se včas na jednom či dvou oponentech. Počítám spíše, že se hlasy volně rozprostřou. Nemám rád šikanu poslední chvíle. Volte podle strategie srdce.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
I podle mne rozhodne, zda protizemanovská fronta nebude čekat na druhé kolo a dokáže se sjednotit již v kole prvním.
František Fuka
František Fuka
publicista
O výsledku prvního kola prezidentských voleb rozhodnou Zemanovy bonmoty.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Rozhodující bude, zda lidé pochopí, že jediný kandidát s šancí ve 2. kole porazit unaveného prezidenta, je Jiři Drahoš. Pokud lidé podlehnou iluzi, že důležité bude až 2. kolo, a k volbě nepřijdou, je možné, že Zeman vyhraje už v 1. kole.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Myslím, že v prvním kole prezidenta nezvolíme. A pevně věřím, že o výsledku rozhodne rozum a soudnost nás, českých voličů.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Rozhodne roztříštěnost hlasů od nezemanovského elektorátu.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru