Závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) neobsahuje záznam o výpovědi premiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho jméno se ve zprávě ale objevuje několikrát.

Nicméně u výslechu pro Evropský úřad pro boj proti podvodům byl v březnu minulého roku Babišův blízký spolupracovník a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Ten je stejně jako Babiš kvůli dotaci pro Čapí hnízdo obviněn českou policií.

"Během odpovídání na otázky pan Faltýnek buď tvrdil, že si na tyto detaily nemůže vzpomenout, nebo že odpověď nezná," píše OLAF.

Faltýnek nicméně při výslechu potvrdil, že cena akcií společnosti ZZN AGRO Pelhřimov a. s. byla stanovena na základě posudku předtím, než byly prodány. Podle vyšetřovatelů podepsal smlouvu o prodeji akcií. Nepamatoval si však detaily.

"Pan Faltýnek OLAF neposkytl požadované informace o předání akcií, zaplacení ceny za přípravné práce při stavbě kongresového centra Čapí hnízdo v letech 2006–2007," zakončil OLAF kapitolu věnovanou výslechu prvního místopředsedy ANO Faltýnka.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Kvůli údajnému podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie už minulý rok česká policie obvinila celkem 11 lidí.

Mezi nimi je premiér Andrej Babiš i jeho blízký spolupracovník a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Oba však po volbách do Poslanecké sněmovny získali znovu imunitu a o jejich vydání budou brzy rozhodovat poslanci. Kromě Babiše je obviněna i jeho žena Monika a dvě děti i švagr.