Už delší dobu přemýšlím nad tím, co tu různí publicisté, myslitelé, vědci a historici naznačují - to o pádu naší civilizace, paralelu s koncem říše římské, paralelu s koncem řecké civilizace… Zkusil jsem na tu vlnu nasednout a nechat se unášet. Když paralela, tak do důsledků.

Dejme tomu, že naše civilizace opravdu skončí jako starý Řím, který nerozvrátily hordy nájezdníků na hranicích. Ty přišly v situaci, kdy Řím jako takový už rozvrácený byl, zvnitřku. Shnil. Římany přestal zajímat. Dejme tomu, že jsme dnes v podobné situaci.

Jestli si dobře pamatuju dějepisné učivo, tak zajímavou roli po pádu antické civilizace měla církev, která se jednak sama podílela na změně a na určitém rozvratu výdobytků, ale na druhou stranu sama udržovala antické učení a znalosti v klášterech po několik století, do doby renesanční. Podobnou roli sehrál i islám, i on pomohl zakonzervovat spoustu vědění z antického světa a přenést ho do novověku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru