Dnešní politik má před sebou těžkou volbu. Jak se nám pod nohama ztrácí role národních států, musí si i národní politici hledat své nové pískoviště. Koneckonců podobně, jako si nové pískoviště našli kdysi koželuhové, kterých již nebylo tolik třeba, děti (nové pískoviště na sociálních sítích), pošta (nástupem emailu) a tak dále. Brzy, zdá se, se s něčím takovým budou muset popasovat řidiči celého světa, máme-li věřit, že se lidským řidičům brzy vypaří volant před rukama. Politikům se zase pod rukama pomaloučku rozpouští veliký, důležitý a soběstačný národní stát.

Cesta je trojí. Buď se z národního politika stane politik nadnárodní, někdo, kdo dokáže tématy většími, než je národ, oslovit více lidí než právě jen ten svůj národ. Což je ale těžké, protože vás volí jen lidi z daného národa. Na rozdíl třeba od toho, nabízíte-li kvalitní výrobek. To pro vás může (nákupem) "hlasovat" po celém světě kdokoli, koho zaujmete. V politice nikoli.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tradiční hřiště národních států ztrácí na významu, politik si může vybrat ze tří možností, jak dál.
  • Tvářit se, že se nic neděje, či vyhlásit boj všem "novotám z ciziny".
  • Anebo se stát politikem nadnárodním.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru