Kdo si ještě pamatuje na republikánské primárky před prezidentskými volbami v USA v roce 2016, asi bude souhlasit, že se v něčem podobaly nynější kampani před hlasováním o hlavě českého státu. Kandidátů bylo hodně, měli však mezi sebou "Miloše Zemana", proti němuž se všichni vymezovali: Donalda Trumpa. Jenže místo aby uvažovali strategicky, když už všichni patřili k jedné straně, a vyznávali podobné konzervativní vidění světa, a sjednotili se tedy za jedním Antitrumpem, šli si vzájemně po krku. Trumpa nechávali "na potom", až bylo, jak známo, pozdě. Trump je všechny převálcoval.

Nabízí se paralela třeba s Pavlem Fischerem, Michalem Horáčkem a Markem Hilšerem, kandidáty, kteří vyznávají stejné ideály jako protizemanovský frontman Jiří Drahoš: slušnost, státotvorné dodržování ústavy, zakotvenost v Evropské unii i v NATO. Rozdíl je ovšem v tom, že se zejména Fischer i Hilšer těší menším, ba rovnou řekněme zoufale malým preferencím.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nadcházející volby jsou si v něčem podobné s posledními republikánskými prezidentskými primárkami.
  • Není tu společný protizemanovský kandidát, za nějž by se ostatní postavili.
  • Podobně se republikánští kandidáti nedokázali sjednotit proti Trumpovi.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru