Na první pohled je prezidentské klání zatím bez překvapení. Do druhého kola postoupili obhájce úřadu Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Souboj bude vyrovnaný. A dá se očekávat, že velmi tvrdý. Tady jsou v sedmi bodech hlavní zjištění, která první kolo přineslo, plus prognóza dalšího vývoje:

1. Zemanova nejistota. Naděje Zemanových fanoušků a obavy jeho odpůrců, že by obhájce úřadu mohl zvítězit už v prvním kole, se nepotvrdily. A navíc: Pouhých 38 a půl procenta pro Miloše Zemana je pro něj zklamáním a znamená, že to v druhém kole voleb bude mít hodně těžké. Zejména proto, že proti němu stojí Jiří Drahoš, který je ze všech možných Zemanových protikandidátů pro voliče obecně nejpřijatelnější.

Nepochybně začne tvrdá negativní kampaň, ale "na Drahoše" se bude "něco" vymýšlet podstatně hůře než například na Michala Horáčka či Mirka Topolánka.

Zatím Jiří Ovčáček dokázal vymyslet pouze urážku, že Drahoš je "fíkus", což evidentně nezafungovalo tak, jak čekal.

Skutečnost, že si Miloš Zeman uvědomuje, že mu "hoří koudel", nejlépe dosvědčuje to, že se rozhodl jít před druhým kolem do přímé televizní debaty s Jiřím Drahošem, ač sliboval, že se debat účastnit nebude.

Dá se očekávat, že Zeman povede útok skrze téma migrace a bude poukazovat na politickou nezkušenost konkurenta. V kapse ovšem vítězství nemá.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru