Co se stane, když se někdo dlouho vzpírá tlaku a pak najednou cukne nazpátek, známe z grotesek. Překvapená protistrana popadá na hromadu. K podobné strategii se teď uchýlil Andrej Babiš, když iniciativně oznámil, že on i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek sami požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

„Samozřejmě že se necháme vydat, to je jasné. Přece žijeme v zemi, kde jsou orgány, které nás vyšetřují nezávisle,“ prohlásil, jako by šlo o tu nejsamozřejmější věc na světě. A jako by to říkal už roky.

Pravda je přirozeně opačná. Oba pánové už měli dvě příležitosti nezatěžovat svým případem sněmovnu a nechat věc posoudit justicí – a obě promarnili. Loni v létě se museli poslanci přít celý týden, než se Babiš s Faltýnkem uvolili ustoupit a dali svým obráncům signál k ukončení obstrukcí. Šéf ANO tehdy tvrdil, že jde o jednoznačně zpolitizovanou kauzu, která je načasovaná „přes čáru“ tak, aby ovlivnila volby. Postup orgánů činných v trestním řízení dokonce přirovnal k padesátým letům. Za zpolitizovanou označil práci vyšetřovatelů i tehdejší (a současný) ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

I teď se povolební mandátový a imunitní výbor zabývá Babišovým a Faltýnkovým případem už půldruhého měsíce. A to jen kvůli průtahům iniciovaným poslanci babišovské sněmovní koalice ANO, KSČM a okamurovci.

Nic z toho ale Babišovi najednou nebrání nasadit si masku svatouška a projevit důvěru v nezávislost vyšetřovatelů. Div že premiér v návalu cynismu nepokáral zákonodárce, že nepohnuli rychleji kostrou.

Proč ta změna? Jsou si snad Babiš s Faltýnkem už jistí náklonností resortu vnitra pod taktovkou „svého“ ministra Lubomíra Metnara? Nebo si spočítali poměr sil ve sněmovně a pochopili, že svému vydání stejně neuniknou? Chtějí skandální věc co nejrychleji uklidit z prostředí poslaneckých mikrofonů do kanceláří úředníků?

Ukáže se to určitě brzy. Každopádně ti, kteří dosud žádali řádné vyšetření všech podezření z podvodu v kauze Čapí hnízdo, by teď neměli jako komici ze zmíněných grotesek popadat na hromadu a polevit. Rozhodl-li se Babiš otočit a co nejrychleji utíkat, je to jen proto, že chce určovat směr.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru