Prezident Miloš Zeman včera oznámil, že jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podruhé premiérem ještě před koncem svého prezidentského mandátu v případě, pokud ve víkendových prezidentských volbách prohraje. Vyhraje-li, do konce svého prvního mandátu ho jen pověří sestavením vlády. Jeho protikandidát Jiří Drahoš podle Zemana každopádně nebude mít šanci do výběru premiéra v druhém pokusu zasáhnout. O své původní podmínce, že mu Babiš musí přinést nejméně 101 podpisů zaručujících podporu ve sněmovně, již tentokrát nemluvil.

Měl by Zeman umožnit Babišovi podruhé sestavit vládu, i když se prezidentem nestane?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
On to udělá, stejně jako Klaus na konec svého prezidentování vyhlásil amnestii. Oba tak zanechají nesmazatelnou stopu v dějinách.. Babiš hraje o čas, myslím, že domluvu s komunisty a SPD má dávno, jen chce, aby to vypadalo, že "neměl jinou možnost".
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Miloš Zeman jen ukázal, že si bude za všech okolností dělat, co ho napadne. Ať o tom před druhým kolem přemýšlejí hlavně ti lidé, kteří řeší Drahošovy brýle, TV debaty a podobně "zásadní" věci.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Třeba profesor Drahoš už dnes na Primě naznačí, koho by dne 8.3.2018 jmenoval on.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Prezident má jmenovat někoho předsedou vlády bez zbytečného odkladu,takže záleží na tom,bude-li mít Babiš(nebo někdo jiný)naději na to,že jeho nová vláda získá důvěru v Poslanecké sněmovně.Jinak jen prodlužuje dobu,kdy dnešní vláda vládne bez důvěry.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Poslední zbytky soudných lidí v ANO, jako třeba primátor Brna Vokřál nebo ministr Stropnický, mají v podstatě poslední možnost ukázat, že jim jde opravdu o tuto zemi, a nikoli o podporu mafiánských struktur hradu, a vystoupit proti tomuto kroku.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Je nesmyslné sestavovat vládu bez podpory ve sněmovně a bylo by historickou tragedií, kdyby tu vládli společně ANO, komunisté a Okamurovi polofašisté. Byl by to náš konec v EU a NATO, stali bychom se slouhy ruského impéria.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Ač to vypadá jako nápad čínského císaře na českém trůně, jde o truc malého hajzlíka, který se naposled rozhodl, že si bude dělat, co chce.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Rozhodně ne. Dát Babišovi druhý pokus je plýtvání peněz daňových poplatníků. Kdyby Babiš opravdu chtěl vyjednat fungující vládu, už to dávno udělal, času měl dost, a složení sněmovny se od prvního pokusu nezměnilo.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Otázka zní jinak: Jaký je v této situaci nejlepší zájem země? Zbytek není tak důležitý. Pokud strany nejsou ochotné ke kompromisům, mělo by dojít k dalším volbám. Zmizí TOP09 a Starostové a česká demagogie pokvete tisícem dalších květů. Hurá.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Babiš tedy bude premérem tak či tak. Na Nově působil Zeman rozvážně, teď se zase předvedl, jaký je to haj*l. "Když mě nezvolíte, jmenuji Babiše rovnou premiérem" - u lidí, kteří nemusí dvakrát Drahoše, tímhle vydíráním Zeman hodně ztratil.
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud to udělat může, ať to udělá. A ať si to všichni pamatují.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru