Slovy roku 2017 jsou prý "fake news". Do veřejného prostoru tento pojem rozšířil nejintenzivněji americký prezident Donald Trump, který se nerozpakuje každé médium, které je k němu kritické, označit právě těmito slovy.

Fake news neboli "falešné zprávy" je přitom mnohem starší pojem, který označuje nepodložené zprávy, které se ovšem tváří jako zprávy validní. Svou formou i prezentací napodobují seriózní média a jejich cílem je, aby jim lidé uvěřili.

V dobách, kdy média měla monopol na šíření informací, se takovým zprávám říkalo "novinářské kachny" a po odhalení takové zprávy (většinou škodolibou konkurencí) následovalo pokání a omluvy z matení čtenářů. Jenže to bývalo. A chtělo by se napsat: bývalo v dobách, kdy novinám záleželo na tom, aby tiskly ověřené informace.

V článku se dále dozvíte

  • Dnes už nelze pravdu hledat uprostřed. Ve vrstvě různě absurdních fake news je i ten střed pěkný nesmysl.
  • Kdysi sloužily tyto záměrně falešné zprávy k pobavení čtenářů, dnes už jde o informační boj.
  • Proto se také "fake news" staly slovy roku 2017.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.