Slovy roku 2017 jsou prý "fake news". Do veřejného prostoru tento pojem rozšířil nejintenzivněji americký prezident Donald Trump, který se nerozpakuje každé médium, které je k němu kritické, označit právě těmito slovy.

Fake news neboli "falešné zprávy" je přitom mnohem starší pojem, který označuje nepodložené zprávy, které se ovšem tváří jako zprávy validní. Svou formou i prezentací napodobují seriózní média a jejich cílem je, aby jim lidé uvěřili.

V dobách, kdy média měla monopol na šíření informací, se takovým zprávám říkalo "novinářské kachny" a po odhalení takové zprávy (většinou škodolibou konkurencí) následovalo pokání a omluvy z matení čtenářů. Jenže to bývalo. A chtělo by se napsat: bývalo v dobách, kdy novinám záleželo na tom, aby tiskly ověřené informace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dnes už nelze pravdu hledat uprostřed. Ve vrstvě různě absurdních fake news je i ten střed pěkný nesmysl.
  • Kdysi sloužily tyto záměrně falešné zprávy k pobavení čtenářů, dnes už jde o informační boj.
  • Proto se také "fake news" staly slovy roku 2017.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru