Před 73 lety. 27. ledna 1945, osvobodila Rudá armáda posledních sedm tisíc vězňů koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Němci těsně před útěkem vyhodili do povětří ještě fungující plynové komory a krematoria. Více než 100 000 vězňů se jim podařilo včas evakuovat do Německa, aby je dál mohli využívat jako otrockou pracovní sílu. Ti, kteří přežili, na sobě po celý život cítili pohledy těch, kteří zahynuli.

Dnes již mezi námi není Primo Levi, chybí Elie Wiesel, Władysław Bartoszewski, Israel Gutman, Simone Weil, Imre Kertesz a mnoha dalších. My, narození po válce, zůstáváme stále více osamocení s břemenem zkušeností těchto lidí, a je těžké si nepřiznat, že si s tím břemenem pořád neumíme poradit. Celý náš svět stále více žije tak, jakoby se jen málo poučil z tragedií Šoa (holokaustu) a koncentračních táborů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru