Česká národní banka podle očekávání zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Guvernér Jiří Rusnok pak dodal, že inflace chvíli poroste, ale jen o málo, protože doběhl efekt Elektronické evidence tržeb, kurz bude posilovat do té doby, než začne zvyšovat sazby i Evropská centrální banka, a ekonomika pošlape rychleji, než se čekalo, takže se k Západu budeme díky rostoucí produktivitě přibližovat o kapku rychleji než doposud. Také dodal, že banky nebudou zvyšovat úroky na vkladech, pokud je k tomu nedonutí konkurence; což byla pro veřejnost vlastně jediná špatná zpráva. 

Jenže za novou prognózou lze najít daleko víc.

Firmy čeká trojí boj

Čeští exportéři poprvé od intervencí dostali od ČNB vodítko, jak se bude vyvíjet kurz koruny. Prognóza počítá s dalším posilováním, už ve druhém čtvrtletí by se měla koruna dostat pod hranici 25 Kč/Eur a koncem roku by mohla dál posílit. Exportéři se tak v průběhu zhruba dvanácti až patnácti měsíců od intervencí budou muset přizpůsobit minimálně desetiprocentní změně kurzu. Oproti změně úroků jde o výrazný rozdíl, který nutně bude mít vliv na hospodaření. Ať už v ceně koruny, nebo v rostoucí ceně zajištění proti pohybu koruny. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru