Jaromír Jágr se v sobotu večer představil na ledě vyprodané liberecké Home Credit Areny v dresu mateřského Kladna. V zápase 46. kola české první ligy nastoupil proti Benátkám nad Jizerou, které posílil veterán Petr Nedvěd.

Zpočátku nebylo jasné, kolik času Jágr na ledě stráví. Ve hře byl i scénář, že by pětačtyřicetiletý hokejista nastoupil pouze k jednomu střídání. Nakonec odehrál celé utkání.

Ještě ve čtvrtek po tréninku si Jágr stěžoval na bolavé koleno a do zápasu nastoupil primárně z toho důvodu, aby se mohl s Kladnem zúčastnit baráže o extraligu. Podle pravidel ligy totiž nesmí do baráže zasáhnout hráč, který neodehrál alespoň 15 soutěžních utkání v základní části soutěže.

Šestačtyřicetiletý Petr Nedvěd je o rok starší než Jágr, kariéru už ale ukončil před čtyřmi roky. Sobotní utkání pojal jako rozlučku s fanoušky. Do sobotního utkání mohl zasáhnout i díky tomu, že Benátky nad Jizerou jsou farmářským týmem Liberce. Před nedělním utkáním Bílých Tygrů se Spartou, za kterou Nedvěd rovněž nastupoval, proběhne slavnostní ceremoniál, na němž bude dres s číslem 93 zavěšen ke stropu a slavnostně vyřazen.

"Je to takový příběh z hokejového Hollywoodu. V neděli vyvěsí můj dres, v sobotu si zahraju za Benátky proti Jardovi Jágrovi. Na jednu stranu jsem nad tím přemýšlel, protože jsem byl naposledy na bruslích v září a mám docela manko. Ale euforie z takového parádního posledního zápasu je mnohem silnější," řekl Nedvěd v rozhovoru pro web libereckých Bílých Tygrů.

Kladno rozhodlo o výhře pěti rychlými góly v poslední třetině

Jágrova role v zápase nebyla pouze symbolická, hvězdný útočník přispěl k výhře Rytířů třemi asistencemi. Na ledě nakonec strávil při 22 střídáních 20 minut a 21 sekund. Zahanbit se nenechal ani Petr Nedvěd, který si připsal dva body za gól a asistenci. Na ledě byl 23 minut a 56 sekund.

Jágr byl hned u první branky Kladna v čase 13:35. Poté, co nezvládl zpracovat přihrávku, se kotouč od jeho hole odrazil k Adamu Kubíkovi, který pálil přesně. Do konce první třetiny přidalo Kladno ještě jeden gól, u kterého Jágr opět nechyběl. Tentokrát dobře mířenou přihrávku z rohu dostal na čepel Kubík, jehož střelu od modré čáry tečoval za brankářova záda Štindl.

Ve 25. minutě se prosadil Petr Nedvěd, který využil chyby kladenské obrany a od pravého kruhu vystřelil nechytatelnou střelu k protější tyči, a snížil tak na 1:2 z pohledu Benátek. Dvě minuty před koncem druhé třetiny přidal Nedvěd ještě asistenci, po které Jakub Husa srovnal na 2:2.

Asistenci u gólu na 3:2 v 51. minutě si znovu připsala hvězdná "osmašedesátka". Následovala kladenská smršť. Rytíři vstřelili další čtyři branky, z toho dvě ve vlastním oslabení, a během pouhých pěti minut tak rozhodli o konečném výsledku. Předposlední Benátky porazili vysoko, 7:2.

Zápas sledovalo ve vyprodané Home Credit Areně 7500 diváků. Benátky přitom mají na domácí zápasy průměrnou návštěvnost 276 diváků, což je nejhorší průměr z celé WSM ligy.

Kladnu patří v prvoligové tabulce třetí místo, Benátky nad Jizerou zůstávají šest kol před koncem základní části na předposledním místě bez šance na postup do play-off. Oba týmy po 46. kole dělí již 53 bodů.