Kdyby si vikářova dcera vedla deník, od doby, kdy se Theresa Mayová stala historicky druhou britskou premiérkou, by se na jeho stránkách nejčastěji vyskytovalo slovo brexit. A hlavní potíž brexitu je to, že až dosud se s ním nic jiného než potíže nedalo spojit. Je jen malou útěchou, že pokud dojde k odchodu ze společného trhu a vzniku obchodních bariér, například cel či odlišných norem, problémy nastanou i na druhé straně kanálu La Manche.

Na začátku je prostý fakt, že o odchodu z Evropské unie se hlasovalo v referendu, takže rozhodovací pravomoc připadla nikoliv parlamentu, ale občanům. Poslanci se od předloňského června poněkud vzpamatovali a zavázali vládu, aby jim výsledek jednání o brexitu předložila ke schválení. Dolní sněmovna se jistě nepostaví rozhodnutí vůle většiny občanů, může však věci komplikovat. Z hlasování nelze vyčíst, jak si lid představuje odchod a hlavně, jak mají vypadat vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po brexitu. Všechny varianty by se daly zahrnout pod tautologickou definici Theresy Mayové, že brexit je brexit. Na to hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier odpovídá, že kdo chce úplně odejít, nemůže počítat s dosavadními výhodami.

V článku se dále dozvíte

  • Hlavní potíž brexitu je to, že až dosud se nic jiného než potíže s ním nedalo spojit.Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier upozorňuje, že kdo chce úplně odejít, nemůže počítat s dosavadními výhodami.
  • Britská premiérka při nedávné návštěvě Číny svým hostitelům neustupovala. Ne proto, že by byla dost silná, ale proto, že její domácí pozice je tak slabá, že si nemohla dovolit jako slabá vypadat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.