Pirátská strana navrhuje, aby občané mohli v referendu rozhodnout o odvolání hlavy státu. O prezidentovi by se podle nich mělo hlasovat v "běžném" referendu, pro jehož uspořádání by stačila petice se 100 tisíci až 250 tisíci podpisy a rozhodující by bylo, zda návrh získá nadpoloviční většinu. Oproti tomu by na vyvolání ústavního referenda, tedy třeba o členství v EU a NATO, měl být podle pirátů potřeba dvojnásobek podpisů, "pro" by muselo být alespoň 60 procent hlasujících. Odvolávat členy vlády či poslance by v referendu jít nemělo.

Mělo by být možné odvolat prezidenta v referendu?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Zní to lákavě, zvláště dnes... Avšak lidové hlasování je dobrý sluha, ale zlý pán: co kdybychom ještě někdy měli dobrého prezidenta a zlovolníci nám ho nepřáli? Tedy: Ne, děkuji.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Ne, referendum je opravdu nástroj k řešení lokálních problémů. Nejsem ani pro přímou volbu prezidenta.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Referendum je jedním z nástrojů demokracie, ale neni možné ho zneužívat ke každé blbosti. K tomu máme parlament. Nekonečný sled referend vyvolá v národě brouků pytlíků velké přehřátí společnosti, končící její implozí do totality selského rozumu.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Nevidím důvod ke změnám v zastupitelské demokracii. To, co postrádám, není referendum, a to ani ve vztahu k prezidentovi, ale kultivovaná diskuse o hodnotách v naší společnosti a naší osobní odpovědnosti vůči společenství, ve kterém žijeme.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Podle Pirátů je k referendu nutná informovaná a kompetentní populace. Že ale takoví nejsou zastupitelé, to berou s úsměvem: "Dyť voni taky neví..." Mně úsměv tuhne. Jak má být tak rychle zralejší, informovanější a moudrý národ? Příliš vysoký cíl!
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Liberální hodnoty, které jsou základem moderní civilizované společnosti, špatně, ale přece garantuje zastupitelská demokracie. Přímá demokracie je přímá cesta k diktatuře. Špatná je prima volba prezidenta a ještě horší odvolání referendem.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Má velká skepse k tomu, že tento nástroj zlepší fungování naší (či jiné) země platí i v tomto případě....
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
A co takhle referendum ohledně zrušení Pirátské strany?
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Pokud by bylo jednoúčelové - tedy jen k odovolání prezidenta, jednou za volební období a rozhodnou nadpoloviční většinou dospělého obyvatelstva - pak by to byla logická protiváha a pojistka přímé volby. Při desetině společnosti v exekuci jen sen.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Referendum není lék, natožpak všelék. Naše ústava praví: "Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný." "Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu..." (čl. 54/3, 65/2)
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Což o to, v tomto případě by to hezké bylo... Ale tohle referendum přijmout a naopak nepřijmout o vystoupení z EU je náročné téma k vysvětlení pro schopného mluvčího (o jednom bych věděl, ale ten to asi neudělá...) :-) Obecně vzato tedy referendům ne
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ne. Referendem by se měly řešit maximálně vyloženě lokální záležitosti, ale i tam s výhradami a ostražitostí.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Je to dobrý klacek na Okamůru, takže to vnímám spíš jako vtip. Pokud ale budeme vážně každý týden odvolávat prezidenta, hejtmana, starostu, hlasovat o zákonu že se Miloš Zeman zasloužil o stát či rušit letní čas, nakonec se z těch referend zblázníme.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Machrování referendem se stalo módním heslem a myslím, že by mělo být na rok toto slovo dáno k ledu. Pozítří bude referendum o ceně rohlíků a to vynese zase nějakou politickou nulu na dva měsíce na politické nebe. Stop referendům!!!
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Procedura na odvolání prezidenta v Ústavě už existuje a je dostačující. Fascinace Pirátů referendy je politováníhodná; referenda jsou běžnou metodou legitimizace diktatur a jejich zavádění do systému reprezentativní demokracie je mimořádně nebezpečné
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Dovedu si to představit za přísně stanovených podmínek a jen jednou za delší časový úsek, třeba jednou za volební období. Pro stabilitu země by nebylo únosné, aby jedno nebo dvě procenta obyvatel ČR vyvolávala dvakrát do roka hlasování o hlavě státu.
František Fuka
František Fuka
publicista
Souhlasil bych, pokud by šlo o nadpoloviční většinu VŠECH OBYVATEL, nikoliv jen hlasujících. Nehodlám každou chvíli chodit hlasovat jen proto, aby se NEZMĚNIL status quo.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru