Sociální demokraté si o víkendu zvolili nového předsedu. Někdejší šéf sněmovny, její současný místopředseda a stranický expert na zahraniční politiku Jan Hamáček se pokusí vrátit straně ztracenou důvěru voličů. Může se mu to podařit?

ThinkTank HN: Dokáže nový předseda Jan Hamáček vytáhnout ČSSD z krize?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Přála bych to panu Hamáčkovi i ČSSD. Nejsem si však jista, zda je doba nakloněna diplomatům.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Mně se vrací přirovnání ke Chytré horákyni. V čele je skladba dvou mužů, jeden tak druhý jinak. Tým jim zvolí až potom... To vše říká voličům, že ČSSD neví. Pan Zeman jim poradil jen tak, aby neztratil svou možnost hrád za kulisami. Nic víc. Čekám...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Nevím.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Nevom. Myslím, že předpoklady pro to má. Pro "zdraví" našeho politického systému by nebyla propadající se ČSSD myslím moc dobrou zprávou.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pan Hamáček vypadá docela normálně, takže to bude mít těžké. Nedají se od něj čekat slinty o vázání stranických legitimací do kůže členů ODS a mluví líp anglicky než rusky. Dokonce ani nenadává novinářům! To je pro ČSSD katastrofální volba...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
To nedokážu odhadnout. Tato volba byla asi nejlepší možná, ale budoucnost strany vidím v nejbližším období spíš skepticky.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Souboj s démony naší politiky vyžaduje obratnost, charisma a zejména nějaké nápady. Ty Hamáčkovy odhaduji někde na úrovni Petra Fialy a Jiřího Drahoše.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Podle vůle voličů bohužel nelze sestavit vládu bez ANO. Zřejmě by to potvrdily i opakované volby. Vypadá to na to, že Hamáček nechce ČSSD jako Zemanovu agenturu a že chce jednat s ANO o vládě důstojně. Další se uvidí.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Česká republika potřebuje slušnou levici. Údajná holubice v čele spolku regionálních mafií, obklopená nedůvěrou nedůvěryhodných spolustraníků, bude nejprve sloužit hnědnoucímu prezidentovi a čekat až umře. Těžké. Takže na slušnou levici si počkáme.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Jan Hamáček je v situaci chytré horákyně. Pokud se mu ji podaří vyřešit, bude pevně trvat na prioritách sociální demokracie, jako by např. mohlo být řešení narůstajících exekucí, a pokud možné úspěchy prodá jako úspěchy své strany, tak snad ano.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Je to určitě dobrá volba, pokud se novému vedení podaří skutečně odpracovat věci, o kterých Jan Hamáček mluvil ve svém projevu. I v opozici může být strana vidět, pokud dokáže přicházet se zajímavými tématy. A pak půjde nahoru.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Pokud ČSSD bude tvrdou a důslednou levicovou opozicí, pak má naději. Stane-li se fíkovým listem pro Babišovu vládu s podporou extremistů, pak by si sociální demokraté měli toto funkční období ve Sněmovně užít naplno, bude nejspíš poslední.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Zvolení Hamáčka se zdá být nejlepším řešením situace pro stranu i pro zemi. Zda a do jaké míry to pomůže zemi či straně, se uvidí. Spíše půjde o vývoj podobný ODS, tj. konsolidace a mírný nárůst důvěry, ale jen trochu, tak někde kolem 10% hranice.
František Fuka
František Fuka
publicista
V tuto chvíli je pro ČSSD jakákoliv změna dobrá změna. Horší už to být nemůže.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru