Současná ministryně financí v demisi Alena Schillerová již více než dva roky ujišťuje laickou veřejnost i odborníky o tom, že hodlá připravit nový zákon o dani z příjmů. Nicméně v odborné veřejnosti neproběhla seriózní diskuze o potřebnosti nové právní úpravy a už vůbec neproběhla diskuze o dopadech nové právní regulace.

V demokratickém právním státě by se slušelo nejprve o nové regulaci diskutovat. Každá nová regulace přináší nové povinnosti a výkladové nejistoty. Proto by mělo být velmi dobře váženo, zda novou regulaci je opravdu nezbytně nutné přijmout, či nikoli. Za současného stavu právního řádu je každý další nový zákon pro občana spíše katastrofou než požehnáním.

Již v minulosti jsem současný právní řád přirovnal k zatuchlému hnojišti právních předpisů, v němž při nejlepší vůli nemá občan šanci se vyznat. Za tímto hodnocením si stojím a viníky současného stavu jsou převážně byrokraté, kteří bezuzdně na občany vrhají nové a nové regulace a novelizace regulací dosavadních. Politici občas přihodí nějaké pozlátko v podobě úlevy na dani té či oné skupině. Nicméně hlavní základ bobtnání regulace je v patologické potřebě všech byrokratů opodstatňovat svou vlastní existenci před sebou samými a před veřejností, která se projevuje právě vydáváním novým právních předpisů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru