Málokterá kniha věnující se politice vzbudila v poslední době takový rozruch jako práce politologů Stevena Levitského a Daniela Ziblatta nazvaná How Democracies Die (Jak umírají demokracie). Podobně jako jiná úspěšná publikace Fire and Fury (česky Oheň a vztek) se hodně věnují Donaldu Trumpovi, na rozdíl od spisovatele Michaela Wolffa ale harvardští profesoři vycházejí čistě z faktů a na základě pečlivého studia nejen americké politiky ukazují, co předchází kolapsu demokracie a jak se mu vyvarovat. Jak ale Levitsky říká v rozhovoru pro HN, hovořit o konci demokracie by bylo předčasné.

HN: Vaše kniha se jmenuje Jak umírají demokracie. Jak člověk pozná, že demokracie v jeho zemi je na sestupu, jaké jsou prvotní příznaky?

Je jich několik. Takový ten nejzřetelnější je zvolení prezidenta nebo předsedy vlády, který není tak úplně oddán demokratickým pravidlům. My jsme sestavili čtyřbodový lakmusový test, který rozpracoval už politolog Juan Linz a který pomáhá voličům identifikovat takové lídry ještě předtím, než se dostanou k moci. Jsou to lidé, kteří mají problém s demokratickými pravidly, neuznávají své protivníky, vybízí tak či onak k násilí a jsou připraveni omezit práva svých soupeřů a nezávislost médií. Jde o erozi nepsaných politických pravidel, ta jsou pro demokracii klíčová, ačkoli je nenajdete v ústavě. Jedno z nich je vzájemná tolerance, což znamená, že své politické soupeře berete jako legitimní protivníky, ne jako nepřátele. Možná je nemusíte mít rád, ale akceptujete, že působí ve veřejném prostoru a že svou zemi milují a mají právo ji v případě úspěchu spravovat.

Druhé pravidlo je zdrženlivost. Tím myslím, že byste při vládnutí neměli jít až na samý okraj výkladu toho, co zákony umožňují, že byste se měli vzdát extrémních poloh. Neměli byste porušovat ducha ústavy. V demokraciích, jakou má Česko od roku 1989 a většina západních zemí od konce druhé světové války, jsou tyto normy klíčové a standardní. Jakmile se ale začnou objevovat problémy, které jsou zřetelné třeba v USA, tato pravidla se začnou porušovat.

Steven Levitsky (50)

◼ Profesor na Harvardově univerzitě se specializuje především na politickou scénu a strany Latinské Ameriky. Absolvoval Stanfordovu univerzitu a Kalifornskou univerzitu v Berkeley.

◼ Je autorem desítek článků a příspěvků v prestižních politologických časopisech, napsal také několik knih. Kromě aktuální How Democracies Die například publikaci o demokracii v Argentině.

◼ Je ženatý, s rodinou žije nedaleko Bostonu ve státě Massachusetts.

HN: V Česku některé indicie viditelné jsou. Co s tím?

Naprosto zásadní je, aby si lidé uvědomili, že demokracie není samozřejmost. Bohužel často velmi nezodpovědně přistupují k tomu, koho volí. Jako by na tom vlastně nezáleželo, protože demokracie je přece něco, co nelze zrušit. Lidé si neuvědomují, jak vážné následky může mít, když se k moci dostane někdo, kdo nemá jednoznačně prodemokratické smýšlení, jako je v USA Donald Trump nebo jako jsou někteří vrcholoví představitelé v Česku. Tohle je velká otázka pro voliče, pro média, ale ze všeho nejvíc pro politické strany. Ty musí udělat všechno, co je v jejich silách, aby udržely extremisty mimo dosah moci. Američtí republikáni například neudělali všechno, co mohli, aby zabránili Donaldu Trumpovi v nástupu do Bílého domu. Bylo to mimořádně nezodpovědné a může to mít historické důsledky.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se