Více než tři desítky poslanců zvládají kromě svého mandátu ve sněmovně i další funkce radních, starostů či hejtmanů a navíc sedí v orgánech řady společností. Za to vše také pobírají několik plných platů. Zatímco někteří zjistili, že více funkcí najednou zvládat nejde a některé zvolením do sněmovny opustili, další si je ještě přidávají.

Rekordmanem je pelhřimovský lékař, zastupitel, hejtman kraje Vysočina či místopředseda správní rady VZP Jiří Běhounek, kterého ČSSD po debaklu ve sněmovních volbách navíc zvažovala zvolit jako svého předsedu.

Praxi sezení na více postech – a pobírání i více odměn – chce nyní změnit pirátská strana. Ta už má mezi svými zásadami to, že její členové zastávají pouze jednu plně placenou veřejnou funkci. Postu starosty Mariánských Lázní se po zvolení do sněmovny vzdal Petr Třešňák a na funkci zastupitele hlavního města rezignovali tři jejich noví poslanci včetně předsedy klubu Jakuba Michálka. Právě ten nyní připravil pozměňovací návrh zákona o střetu zájmů, podle něhož by měl poslanec při souběhu funkcí nárok jen na jeden plat. S některými kluby již vyjednává o podpoře a návrh chce předložit na příštím jednání sněmovny

"Pokud to chcete dělat dobře, je práce poslance od rána do včera. Když jsou sněmovní týdny, je to 14 dní v kuse," poukazuje Michálek.

Podívejte se na některé poslanecké rekordmany a to, jak vysvětlují, že všechny své funkce zvládají. A jak se také staví k návrhu pirátů, který by jim jeden z platů mohl vzít.

Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD)Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD)

MUDr. Jiří Běhounek, zvolený jako nestraník za ČSSD, je třetí volební období hejtmanem kraje Vysočina (113 tisíc korun měsíčně) a druhé volební období poslancem a místopředsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví (91 300 korun). Je i členem správní rady VZP: do února 2018 byl předseda, nyní je místopředseda (27 tisíc měsíčně). Kromě toho je i řadovým zastupitelem v Pelhřimově a sedí v orgánech čtyř společností. Vykonává i lékařskou praxi v Pelhřimovské nemocnici a od roku 2001 je vědeckým sekretářem v České společnosti pro ortopedii a traumatologii. Má také několik funkcí v Asociaci krajů. "Tuto obehranou písničku Vám zpívat nebudu. Kdo nechce, nezvládne ani jednu činnost. Existují rovněž činnosti, které nejsou nikterak honorovány, a přesto je konám," reagoval na otázky, jak vše zvládá a jak by se postavil k návrhu pirátů, kteří chtějí souběh platů zrušit.

Josef Bělica (ANO)Josef Bělica (ANO)

Náměstek primátorky Havířova (69 600) nemá jako poslanec žádnou funkci ve výboru a má jen základní plat 75 900 korun. Je ale i zastupitel Moravskoslezského kraje, kde je předsedou výboru pro tělovýchovu a sport (10 100 měsíčně). Podle něj není problém všechny funkce vykonávat naplno. "Jsem zvyklý pracovat. Zvládat se to samozřejmě dá," říká s tím, že je to i díky podpoře v rodině. Podle svých slov dal obě své funkce k dispozici. "Naše místní organizace rozhodla o tom, že mám setrvat v obou funkcích minimálně do komunálních voleb," řekl s tím, že to potvrdila i oblastní organizace ANO. To, že by případně ztratil nárok na proplacení druhé funkce pro něj podle jeho slov není téma, protože kvůli penězům do politiky nešel. "Myslím si, že jsou to populistická prohlášení, protože sehnat kvalitní zástupce do statutárních orgánů státních nebo městských společností mnohdy s miliardovými obraty, je problém už dnes," uvedl a poukázal na právní i hmotnou a trestně-právní odpovědnost, kterou politici mají.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se