Ego amerického prezidenta se muselo dmout pýchou. Vyrazil světu dech svým souhlasem s možností dát si sraz se severokorejským, atomovými zbraněmi vybaveným diktátorem. Já jsem ten, který umí uzavírat dohody, prohlašuje přece pořád o sobě Donald Trump. A tady mu přišlo, že náramně vypálí rybník všem, kdo ho považují za slona v mezinárodním porcelánu, a dohodne něco, co se nepovedlo jeho předchůdcům. Třeba by došlo i na Nobelovku za mír, že?

Jenže vtip je v tom, že zatímco Kim Čong-un má zjevně Trumpa dobře přečteného, nedá se to říct v opačném gardu. Bílý dům začal brzy couvat, tedy klást podmínky, aby bylo nejprve "věrohodně uvedeno do chodu jaderné odzbrojení". Což je logické, vždyť setkávat se s někým na schůzce znamená uznávat ho za partnera. To by si měl stalinistickými praktikami neblaze proslulý diktátor vysloužit přece až poté, co sám něco přesvědčivě udělá ve prospěch snížení napětí ve světě. Trumpovo impulzivní ego se zkrátka unáhlilo, skončilo v pasti a začalo se z ní zachraňovat až poté, co Kim svému národu oznámil, jak si mezinárodně polepšil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Americký prezident nejprve impulzivně souhlasil s nabídkou setkání se severokorejským diktátorem, brzy poté ale začal couvat.
  • Kdekdo žasne, kde se bere v relativně mladém Kim Čong-unovi tak mistrný diplomatický talent.
  • Jenže Jihokorejci překvapeni nejsou. Vědí, že severokorejská vládnoucí dynastie se tomuto řemeslu pilně učí už takřka 70 let.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru