Máme za sebou týden, který nás v příštím mezinárodním žebříčku svobody médií posune zase o něco níž. Od roku 2014 jsme se v přehledu Reportérů bez hranic propadli o deset míst, ze 13. příčky na 23. místo. Vykazujeme sestupný trend, zatímco taková Kostarika za stejnou dobu naopak postoupila do první desítky a je teď celosvětově šestá. Kostarika! Kdo je tady teď banánová republika? My. A kdyby vám to snad nestačilo, osmá je Jamajka, kde "od února 2009 nedošlo k žádnému zásadnímu násilí vůči novinářům či ohrožení svobody médií". Tamní parlament navrch zrušil trestný čin pomluvy, protože mu verbální trestné činy přišly v rozporu se svobodou slova a zneužitelné.

Svět zvedá obočí nad děním v České republice častěji než dřív. Bývali jsme nudně spořádaný region. Léta nás hladili po hlavě jako premianta postsovětského bloku, který nevyšiluje jako Polsko nebo Maďarsko, ekonomicky je na tom lépe než Slovensko a je společensky mnohem dál než Bulhaři a Rumuni. Bylo to příjemné šimrání pod bradou, a navíc přece všichni padali na zadek z Jágra a Kvitové, že ano? Kromě toho se od nás nečekala žádná dramatická revoluce, emoční vzepětí dáváme častěji najevo spíš při sportu než ve společenských otázkách. Zahraniční reportéři i diplomati nás ve zprávách pro své domovské země popisovali jako cyniky se sklony k černému humoru, kteří své protivníky spíš ožerou, než aby na ně tasili zbraň. Pivo nebo slivovice jsou pohodlnější, kdo by se pak čistil s tou krví?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Soudobá politika nestojí na spolupráci a naději v lepší budoucnost, ale na tom, kdo to komu víc nandá.
  • Přesně v tomto duchu koncipoval svoji inaugurační řeč i prezident Zeman.
  • Vrací se nám to, že politici celé roky nedokázali nejen nabídnout vize, ale hlavně ani naplnit těch svých pár kontrolovatelných slibů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru