Poslední události, které se rozvinuly kolem neochoty Ruska uposlechnout rozhodnutí Stockholmského arbitrážního soudu, znovu potvrzují nespolehlivost a nevyzpytatelnost tohoto státu, jenž pokračuje v používání dvojích standardů ve vzájemných vztazích s civilizovaným světem.

Stručně připomenu podstatu věci. Dne 28. února Stockholmský arbitrážní soud rozhodl ve prospěch ukrajinské státní energetické společnosti Naftohaz Ukrajiny ve většině podstatných otázek ve sporu s ruským Gazpromem. Soud potvrdil, že Gazprom porušil závazky, co se týče objemů tranzitu, a přiznal Naftohazu kompenzaci ve výši 4,63 miliard dolarů. Podle tohoto verdiktu má Gazprom zaplatit Naftohazu po zohlednění posledního vyúčtování za dodávky plynu v letech 2014-2015 cca 2,56 miliard dolarů.

Prvního března Gazprom (a de facto Rusko) odmítl vykonat rozhodnutí Stockholmské arbitráže a zároveň přerušil dodávky již zaplaceného plynu na Ukrajinu. Ruská strana přitom oznámila záměr vypovědět všechny uzavřené smlouvy o dodávkách a tranzitu plynu přes území Ukrajiny. Rusko navíc bez varování snížilo objem dodávek plynu přes systém tranzitních plynovodů, což vedlo ke snížení tlaku a ohrožení jejich stabilního provozu. Je příznačné, že to vše se odehrávalo na pozadí zhoršených povětrnostních podmínek a poklesu teplot jak na Ukrajině, tak i v jiných evropských zemích.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru