Vláda v demisi podpořila návrh ČSSD na obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnanci by tak od zaměstnavatele dostali peníze i za první dny stonání, nyní jim proplácí 4. až 14. den, dál nemocenskou hradí stát. Nejčastějším argumentem proti je, že krátkodobé "marodění" lidé zneužívají a statistiky ukazují, že po zavedení třídenní lhůty lidé méně zůstávají doma. Proti tomu stojí argument, že řada lidí raději nemoc "přechází", protože si nemůže dovolit přijít o peníze.

Měl by zaměstnavatel opět proplácet i první tři dny nemoci?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Představte si to v reálu: Není mi dobře, vezmu si dovolenou (nebo sick days, kdo může) a zůstanu doma. Za pár dnů jsem v pořádku. Nebo: Není mi dobře, ale musím k doktorovi, abych dostala potvrzení k proplacení nemocenské. Pro mě je ok první možnost.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Jsem zaměstnanec, který si musí najít způsob, jak pracovat v době nemoci. Nemocenskou jsem léta neměl. Moje žena v nemocnici vždy jede až do chvíle, kdy padne. Nejsou lidé. Moudrý šéf si váží zaměstnanců. Já se kloním k proplacení.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Smysl dává plošné zavedení tzv. sick days, kdy může zaměstnanec zůstat doma s plným platem a bez potvrzení od lékaře. Pokud jich na rok bude třeba šest, pro zaměstnavatele to nebude drastická ztráta, nemocným to prospěje a zdravé odmění volnem navíc.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Už asi u třetiny velkých podniků existuje varianta "sick day" s tím, že tento nárok činí 3-5 pracovních dnů do roka. To považuji za flexibilní řešení, které nebude potřebovat změnu zákonů.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Myslim si, že sociální smír je docela důležitá civilizační hodnota a každé její oslabování může vést k docela explozivní krizi. Výpadek třídenního příjmu postihne hlavně ty nejslabší ve společnosti.
Lepší je ty tři dny proplatit a simulanty vyrazit.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pro soukromé zaměstnavatele je to slušná zátěž. Stejně tak ale pro ty opravdu nemocné. Kloním se spíš k proplácení.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Chapu argumenty na obe strany, ale riziko zneuzivani se ukazalo nemale. Reseni by mohlo byt, ze se zamestnanci rozhodnou, zda si na toto pojisteni (3 dnu) jsou ochotni priplacet, nebo usetrit na pojisteni (soukromne nebo v ramci statniho pojisteni)
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nevím, má-li to proplácet (celé) zaměstnavatel, ale nemocenské dávky jsou projevem civilizovanosti. Je otřesné, že dnes špatně placení lidé chodí nemocní do práce, aby ekonomicky přežili.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Není to příliš důležité v principu. Nejrozumnější asi je nic příliš neměnit, pokud nejsou naléhavé důvody zdravotní (jako je míra nakažlivosti nebo pod.). Rozhodnutí Ústavního soudu by se ovšem respektovat mělo.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Jde o politické rozhodnutí na základě preferencí. Na jedné straně stojí dodatečné miliardy korun ročně, které půjdou nejen nemocným, ale i simulantům a na straně druhé přínos v tom, že tolik zaměstnanců nebude nemoci přecházet. Prostě něco za něco.
František Fuka
František Fuka
publicista
Zaměstnavatel by nic proplácet neměl. Každý zaměstnanec by se měl svobodně rozhodnout, jestli chce být zdravý a chudý, nebo nemocný a méně chudý.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
První tři dny nemoci, to je právě to období, kdy je rýma nebo chřipka nejnakažlivější. Kdyby se zaměstnanci normálně proplácely, nebude tolik váhat, jestli zůstat doma. Tím pádem nenakazí ostatní zaměstnance a nemoc se nebude tolik šířit.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Každý člověk, tedy i každý zaměstnanec, se přece musí sám rozhodnout, co je pro něj důležitější: zdraví, nebo peníze? Myslím, že zaměstnavatel by první tři dny nemoci proplácet neměl, už tak má dost starostí k řešení, když mu lidé onemocní.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru