Po internetu minulý týden poletovala fotografie, na níž se tři uniformovaní policisté fotí s Jiřím Kajínkem. Vzbudila zasloužené pohoršení, ale narazil jsem i na názor "a proč by se nemohli fotit s Kajínkem? Vždyť ten má milost, tak je jakoby čistý…" Naštěstí si konkrétně tento pán nechal vysvětlit, že milost není výrok o vině nebo nevině, ale promíjí část trestu (a u Kajínka podmíněně), takže se udělením milosti nestane nikdo nevinným. Ovšem přesvědčení, že omilostněný je totéž co nevinný, je poměrně rozšířené.

Pěkně to ilustruje i jedna lehce cynická úvaha: Andreji Babišovi stačí vzdorovat obvinění do podzimních předčasných voleb. Poté dostane znovu imunitu a třetí žádost o vydání už neprojde: "Podívejte se, vydali jste mě dvakrát, dvakrát jste nic nenašli, tak nezdržujte a nechte nás makat!" A totéž bude říkat i hlas lidu: "Proč mu nedají pokoj? Kdyby na něj něco měli, tak ho přeci už dávno zavřeli, takže je jasné, že na něj nic nemají a je to jen účelovka, za kterou může Kalousek!"

Totéž je i s muslimským terorismem v ČR. Hlas lidu ví, že muslimský terorismus je už i u nás, copak nepamatujete na ty vykolejené vlaky, jak tam byly ty arabské nápisy? No jasně, tohle každý pamatuje, ovšem to, že za těmito pokusy byl slušný spoluobčan a aktivní podporovatel Okamurovy SPD, to už se ve světě fake news neřeší.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru